کاشت مو یک عمل زیبایی با تهاجم کم است که طی این فراِیند فولیکول های مو از بخشی از سر برداشته و به منطقه دیگری پیوند زده می شود . در گذاشته کاشت مو فقط برای سر افراد انجام می شد ولی در حال حاضر با پیشرفت علم پزشکی و استفاده از ابزارهای نوین جراحی هایی همچون کاشت ریش ، کاشت ابرو و اخیرا کاشت مژه نیز انجام می شود .

 

جراحی کاشت مو

 

برای کاشت مو چند روش مختلف وجود دارد ، اما در حال حاضر بیشتر کاشت ها در ایران از روش میکروگرافت بهره می برند . در این روش به دلیل آنکه نیازی به برش در ناحیه پشت سر ندارد کمتر جای زخم بر روی سر باقی می ماند و همچنین از دوره نقاهت کمتری ( 1 تا 3 روز ) برخوردار است .

 

برای روش کاشت مو میکروگرافت در کلینیک نوین تهران ابتدا فولیکول ها توسط ابزار مخصوصی از ناحیه اصطلاحا اهدا کننده برداشت و سپس گرافت ها توسط پزشک زیر میکروسکوپ مورد بازبینی قرار میگیرد و گرافت های سالم برای کاشت آماده می شوند . در مرحله آخر هم فولیکول های مو در محل مورد نظر قرار می گیرند و کاشت مو تکمیل می شود . نتیجه نهایی عمل از ماه نهم تا ماه شانزدهم خود را نشان می دهد .

 

کاشت مو چیست

 

البته جدیدترین روش کاشت مو در خارج از ایران روش کاشت رباتیک است که مراحل برداشت فولیکول و کاشت آن ها در محل مورد نظر توسط ربات و با دقت بالاتری انجام می پذیرد .

 

مراحل کاشت مو عبارتند از :

 

مراحل کاشت مو

 

1 - انتخاب کلینیک مجرب

2 - مشاوره با پزشک خود

3 - تعیین روش مناسب برای کاشت

4 - انجام آزمایش های مورد نظر طبق دستور پزشک

5 - رعایت نکات مهم قبل از کاشت مو همچون رژیم غذایی سبک و پوشیدن لباس مناسب ( دکمه دار )

6 - مراجعه به کلینیک

7 - تعویض لباس و پوشیدن لباس مخصوص

8 - تراشیدن موی سر توسط تکنسین

9 - اماده سازی توسط کلینیک

10 - شروع مرحله برداشت گرافت ها

11 - آماده کردن گرافت ها برای کاشت

12 - شروع مرحله کاشت توسط پزشک

13 - پایان عمل و تعویض لباس

14 - بازگشت به منزل و رعایت نکاتی که پزشک گفته است .

 

این 14 مورد ذکر شده تقریبا مهمترین مراحلی است که شما برای کاشت مو باید پشت سر بگذارید .

سن 25 تا سن 50 سالگی بهترین سن برای کاشت موی است ؛ مهمترین دلیل برای انتخاب این بازه سنی این هست که رشد فرد کامل شده است و امکان ریزش موی بیشتر کم می شود . همچنین الگوی ریزش بشکل کامل مشخص است و تعیین نواحی طاسی راحت میباشد .

 

سن مناسب کاشت مو

 

لذا جراح به راحتی می تواند از بخش هایی از سر که دارای مو هست برای بانک بهره ببرد .

البته ذکر این نگته نیز خارج از لطف نیست که با توجه به رشد فناوری های پزشکی امکان کاشت با نتیجه مطلوب حتی در سنین 18 سالگی ممکن هست .

 

در حالت کلی با روش های فعلی کاشت مو می توان در تمام فصول عمل کاشت را انجام داد ؛ در گذشته بهترین فصل را برای کاشت مو فصل بهار و تابستان می گفتند چون هوا گرم بود موها بهتر امکان رشد را دارند . ولی در فصل پاییز و زمستان به دلیل سرد بودن هوا امکان اینکه پیوند فولیکول ها به درستی انجام شود کمتر میگردد .

 

بهترین فصل برای کاشت مو

 

اما همانطور که در ابتدای مطلب به آن اشاره شد امروز دیگر نتیجه کاشت ربط چندانی به زمان انجام عمل ندارد ، بلکه بیتشر به شیوه کاشت و توانایی های پزشک و تکنسین کاشت برمی گردد .

 

و در آخر اینکه نحوه مراقبت از موهای کاشته شده هم امری بسیار مهم است و حتما باید به مواردی که پزشک گوشزد می کند دقت کرد .

وقتی شما تصمیم می گیرید برای کاشت مو اقدام کنید از مهمترین سوالاتی که به ذهن شما خطور می کند این است که : " کاشت مو کجا خوبه ؟ "

 

کاشت مو کجا خوبه

 

متاسفانه تبلیغات گسترده ای که در زمینه کاشت مو یا ابرو وجود دارد باعث می شود که دوستان انتخاب های اشتباهی را انجام دهند . یکی از این موارد این است که مثلا کاشت مو در شیراز از کاشت مو در تهران بهتر است . اما واقعا اینطور نیست !

در شیراز کلینیک های متعددی وجود دارد که اقدام به کاشت انجام می دهند اما لزوما همه آنها خوب نیستند چه بسا به خاطر مراجعات زیاد کیفیت پایین تری از کاشت مو در کلینیک های معمولی تهران یا کرج دارند .

 

برای رسیدن به پاسخ سوال ( کاشت مو کجا خوبه ) باید به این نکته توجه کنید که اصلا شهر محل کاشت مهم نیست بلکه مهم تر از همه این است که کلینیکی را انتخاب کنید که سابقه موفق در این نوع جراحی دارد و اکثر مراجعه کنندگان به آن از رضایت کافی برخوردار باشند .

 

از نکات مهم برای انتخاب یک کلینیک خوب کاشت مو موارد زیر است :

 • دارای سابقه چندین ساله باشد
 • برای کاشت از پزشک استفاده کنند نه تکنسین
 • محیط کلینیک کاملا استریل باشد
 • از لوازم کاملا یکبار مصرف استفاده کنند
 • در صورت رخ دادن هرگونه مشکلی پاسخگو باشند
 • بعد از کاشت مو پیگیر وضعیت زیباجو باشند
 • از پزشکان با تجربه استفاده نمایند

و ... نکاتی از این قبیل که قطعا بر روی نتیجه کاشت شما اثر میگذارد .

 

مهمترین مواردی که درباره مراقبت های بعد کاشت مو باید به آن اشاره کرد عبارتند از :

 

مراقبت های بعد از کاشت مو

 

1 - در موقعیت نیمه عمودی استراحت کنید

2 - از شستن موها تا دو روز بعد از کاشت خودداری نمایید

3 - گرافت ها را به آرامی فشار دهید

4 - از انجام ورزش های شدید بپرهیزید

5 - طبق دستور پزشک داروها مصرف شود

6 - سیگار و قلیان نکشید

7 - رژیم غذایی مناسبی انتخاب کنید

8 - برای حمام کردن دستورالعمل مخصوص بعد کاشت مو را رعایت کنید ( شستن سر با ابر و عدم تماس مستقیم آب با گرافت ها )

9 - آبپاشی سر توسط سرم

10 - برای نتیجه کاشت مو خود صبر داشته باشید

 

کاشت موی زنان در اصل یک عمل زیبایی است که برای جبران ریزش مو و فضاهای خالی سر خانم ها انجام می شود . در این عمل فولیکول ها از پشت سر یا کناره سر برداشت و به ناحیه طاس یا کم پشت سر پیوند زده میشود .

 

کاشت مو برای زنان

 

از مهمترین دلایل ریزش موی خانم ها باید به آلوپسی زخمی ، آلوپسی آره آتا ، آلوپسی کششی ، تلوژن افلوویوم و آلوپسی آندروژنتیک که نوعی بیماری ژنتیکی است که باعث نازک شدن موها میگردد اشاره کرد .

 

خانم ها برای درمان ریزش موهای خود راه هایی همچون دارو ، میکروپیگمنتیشن پوست سر ، پی آر پی ، لیزر درمانی و کاشت مو را می توانند انتخاب کنند.

تقریبا فرق چندانی بین کاشت موی خانم ها و کاشت موی آقایان وجود ندارد ؛ از تفاوت ها می توان به ضخامت مو اشاره کرد که در خانم ها مو کمی نازکتر از آقایان است و دیگر اینکه زنان ناحیه اهدا کننده وسیعتری نسبت به آقایان دارند .

 

در مورد عوارض هم به مواردی همچون عفونت ، خون ریزی ، جای زخم ، تورم ، بی حسی یا گزگز که هم در زنان و هم در مردان مشترک است قابل ذکر است . که البته تبحر پزشک بر کاهش عوارض ناشی از کاشت و بهبود نتیجه کمک می کند .

 

معمولا افرادی که طاس هستند یا موهای کم پشتی دارند از اعتماد به نفس کمتری نسبت به بقیه برخوردارند و همین امر در گذر زمان باعث ایجاد نوعی افسردگی می شود که فرد را خانه نشین و یا به دور از جمع می کند .

برای فردی که به دلیل ریزش مو از نظر روحی رنج می برد ، کاشت مو می تواند راه حلی دائمی باشد . بازیابی موهای ریخته شده می تواند به فرد کمک کند تا به شخصیت اجتماعی مورد نظر خود دستیابد .

 

افسردگی و کاشت مو

 

آیا صرف طاسی یا کچلی باعث ایجاد افسردگی می شود

 

طبق تحقیقات انجام شده متاسفانه افرادی که احساس می کنند از نظر زیبایی از ضعف هایی برخوردار هستند ناخواسته میل به تنهایی و گوشه نشینی پیدا می کنند . مو یکی از مهمترین فاکتورهای زیبایی افراد است و وقتی که فردی این گزینه با ارزش را از دست می دهد ناخواسته نشانه های افسردگی در وی پدیدار می شود .

البته لزوما نمی توان گفت که تمام افرادی که موهای کم پشتی دارند افسرده هستند یا از افسردگی رنج می برند اما به هر حال این مورد می تواند زمینه ای برای شروع مرحله افسردگی باشد .

 

درمان قطعی ریزش مو چیست

 

هر فردی که ریزش مو دارد اولین گزینه ای که سمت آن می رود استفاده از دارو درمانی است ؛ محصولاتی همچون محلول ماینوکسیدیل و قرص فیناستراید تنها داروهای اثبات شده در سطح جهانی است که طاسی سر بیمار را به تاخیر می اندازد و در برخی موارد موجب رشد مجدد می شود .

 

از نقطه ضعف این داروها این است که به محض قطع کردن آن شما با ریزش موهای بشدت بیشتری مواجه می شود ؛ خواسته یا ناخواسته کاشت مو تنها روش دائمی برای بازگشت زیبایی به چهره شماست .

 

اگرچه کاشت مو یک عمل ساده است اما باز کسانی که دارای بیماری های مزمن هستند بهتر است از کاشت اجتناب کنند ؛ برای مثال :

 

افرادی که نمی توانند کاشت مو انجام دهند

 

 • افرادی که مبتلا به دیابت هستند
 • بیماران سرطانی
 • افراد مبتلا به بیماریهای هورمونی
 • اشخاص که بیماری پسوریازیس دارند
 • مردان یا زنانی که بانک موی بشدت ضعیفی دارند
 • خانم ها در زمان بارداری و شیردهی به کودک
 • افراد مبتلا به فشارخون بالا و کبد چرب
 • سن زیباجو نباید از 18 سال کمتر باشد
 • هر فردی که داروهای وافارین و هپارین مصرف میکند
 • بیماران مبتلا به کم خونی یا هموگلوبین بالا
 • مصرف کنندگان داروهای نقرس و ضد افسردگی

اگر اقدام به کاشت مو کنند قطعا یا ناموفق خواهد بود یا اینکه بازخود مناسبی نخواهد داشت . از این رو ، همیشه تاکید می شود قبل از کاشت مو حتما با پزشک متخصص مشورت نمایید تا هزینه و زمان شما هدر نرود .

شاید یکی از مهمترین مسائلی که ذهن زیباجوها را درگیر می کند انتخاب مدل مویی است که می خواهند کاشت انجام دهند ؛ این مدل مو بیشتر بر اساس فرم صورت فرد ، سن و رنگ موها تعیین می شود .

 

مدل کاشت مو مردانه

 

برخی از مدل هایی که در کاشت مو رایج است عبارتند از :

1 - افرادی که صورت کشیده دارند از مدل های فرق کنار بهتر است استفاده کنند .

2 - شخصی که صورت گردی دارد بهتر است استایل موهایش به سمت بالا باشد .

3 - مردانی که پیشانی بلندی دارند بهترین گرینه ریختن موها روی صورت است .

4 - آقایانی که صورت بیضی طور دارند اکثر مدلها به چهره شان خواهد آمد .

 

به هر حال مدل مو یکی از شاخصه هایی است که به زیبایی چهره شما کمک می کند ؛ پزشکان ما در کلینیک زیبایی نوین تهران با در نظر گرفتن نکات بالا و موارد دیگری می توانند بهترین خط رویش را برای شما ترسیم کنند .

 

در روزهای ابتدایی بعد از عمل کاشتن مو حتما برای شستشوی مو باید نکاتی رعایت شود که یکی از آنها استفاده از آبپاش است ؛ استفاده از آبپاش برای آن است که سر مرطوب بماند و از ایجاد لخته بر روی جلوی سر جلوگیری شود .

 

آب پاشی سر بعد کاشت مو

 

نحوه آبپاشی سر با سرم به اینصورت است که بعد از بازکردن پانسمان قسمت جلوی سر ( محلی که فولیکول ها کاشت شده اند ) ، هر یک الی دو ساعت با سرم نمکی محل را خیس نمایید  .

از روز 4 ام بعد از کاشت به مدت سه هفته می توانید از آب جوشانده ای که سرد شده برای خیس کردن سر استفاده نمایید .

رژیم غذایی مناسب بعد از کاشت مو تاثیر بسزایی در موفقیت کاشت شما دارد ؛ یکی از نکات مهم در این رژیم مصرف به اندازه میوه های حاوی پتاسیم ، زینک ، منیزیم ، ویتامین های خانواده B از جمله B6 میباشد که لیستی از این میوه ها را در این مطلب معرفی میکنیم .

 

میوه های مفید بعد از کاشت مو

 

پاپایا : پاپایا به دلیل داشتن فیبر ، کلسیم ، پتاسیم و ویتامین های A و C از نازک شدن و ریزش موهای شما جلوگیری می کند .

موز : مصرف موز به رشد سریع موها و بهبود زخم کمک شایانی میکند زیرا غنی از سیلیکا ، ویتامین A,C,B,D و کلسیم است .

آووکادو : این میوه با تقویت ریشه مو به رشد بیشتر آنها کمک میکند چون دارای مواد معدنی همچون آهن و ویتامین های ث و بیوتن هست .

پرتقال : ویتامین ث این میوه به کلاژن سازی در بدن کمک می کند تا موهای سالمی داشته باشید .

سیب : خوردن این میوه لذیذ به فرایند ساخت کراتین در موها کمک می کند و یکی از میوه های مفید بعد کاشت است .

انار : انار با آنتی اکسیدان ها و ویتامین های ای و ث به تقویت گرافت های منجر میشود .

انگور : از گذشته به خواص انگور و دانه آن برای تقویت و رشد مو اشاره شده است .

توت فرنگی : خاصیت کلاژن سازی توت فرنگی بخاطر ترکیب آنتی اکسیدانی که دارد باعث کاهش زمان نقاهت و جلوگیری از ریزش مو میشود .

آناناس : این میوه استوایی دارای آهن ، منیزیم ، پتاسیم ، ویتامین ب6 و ویتامین ث هست که برای رفع ورم بعد کاشت مفید است .

خرما : آهن موجود در خرما با بهبود گردش خون در بدن شما به تغذیه هرچه بهتر فولیکول ها کمک می کند .

آب کرفس : کرفس دارای خاصیت ضد ویروسی ، ضد التهابی و ضد باکتریایی است که باعث بهبود زودتر محل بانک مو و محل کاشت می شود .

 

بهتر است سبدی از میوه های فوق را در صورت ممکن برای هفته های اول بعد کاشت خود محیا کنید که بتوانید بهترین نتیجه را از کاشت موی خود بگیرید .

 

منظور از فاز استراحت موهای کاشته شده ، فاصله زمانی بعد از کاشت تا پایان هفته چهارم است که امکان دارد بخشی یا تمام موهای کاشته شده می ریزد به این واکنش بدن شوک تلقیح یا فاز استراحت گفته می شود .

 

فاز استراحت موی کاشته شده

 

بعد از پایان مرحله شوک تلقیح ، موها کم کم رشد می کنند ؛ البته لازم به ذکر است سرعت این رشد مو به عوامل متعددی همچون ژنتیک ، رژیم غذایی ، روش کاشت و سلامت بدنی زیباجو بستگی دارد . در اکثر اوقات بین ماه سوم تا ماه ششم موها شروع به رشد کامل می کنند . البته در ابتدای شروع فرآیند رشد امکان دارد موها کمی نامنظم رشد کنند که در ماه های بعدی همانند موهای خود فرد می شود .

یکی از مهمترین مشکلات افرادی که به فکر کاشت می افتند ، پیدا کردن یک کلینیک مناسب برای کاشت مو هست . متاسفانه برخی از این مراکز برای جذب زیباجویان بیشتر به گفتن دروغ های بسیاری در زمینه کاشتن مو می پردازند .

 

دروغ های کاشت مو

 

 

در ادامه به برخی از این دروغهای کاشت مو اشاره می کنیم :

1 - کاشت مو کاملا بی خطر است و هیچ جراحت و دردی ندارد .

2 - کاشت مو در تهران کیفیت بهتری دارد .

3 -کاشت مو در شیراز بهتر و ارزانتر هست .

4 - موهایی که برای شما می کارند اصل نمی ریزد .

5 - کلینیک کاشت مو در شیراز با نتیجه تضمینی .

6 - کاشتن مو به ترمیم کردن نیاز ندارد .

7 - استفاده از روش سلول بنیادی در شیراز .

8 - کاشت مو با دو میلیون تومان .

9 - کاشت با استفاده از موهای بدن

10 - کاشت با ربات تمام اتوماتیک

و ... .

 

کشور آمریکا یکی از پیشرفته ترین کشورها در حوزه پزشکی است ؛ انواع روشهای نوین برای درمان بیماری ها و جراحی ها در این کشور ابداع شده و توسط پزشکان اجرا میشود .

 

کاشت مو با روبات

 

کلینیک های آمریکا در زمینه کاشت مو هم پیشرفت های خوبی داشتند و از متدهای خاص خود استفاده می کنند ؛ در این مقاله به معرفی برخی از روش ها می پردازیم پس تا انتها با ما همراه باشید .

 

نئو گرافت ( کاشت مو با روبات های هوشمند )

از جدیدترین روش ها کاشت مو در آمریکا کاشت با روبات های مخصوص این کار است که فولیکول های مورد نیاز را با دقت و ظرافت بالا برداشت و بدون هرگونه اشتباه فولیکول هایی که سالم هستند را در محل مورد نظر کاشت می کنند .

 

کاشت مو با روبات در آمریکا

 

از مزایای این روش دقت بالا و رعایت کامل شرایط استریل است و شاید تنها عیبی که بتوان به آن گرفت هزینه بالا آن می باشد و در حال حاضر در آمریکا و چند کشور معدود از این ربات استفاده می شود .

 

سلول های بنیادی و رشد مجدد موها

از دیگر روش های نوین کاشت مو در آمریکا که می تواند در زمینه عمل های زیبایی انقلابی بزرگ ایجاد کند عبارت است از استخراج سلول های بنیاد از طریق چربی های زیر پوست سر و تکثیر آنها و تزریق مجدد آن به سر بیمار به رشد مجدد موها کمک می کنند .

البته هنوز در اجرای کامل این روش تریدهایی وجود دارد و قطعیت کاملی در موفقیت آن ثبت نشده است .

 

روش BHT ( کاشت با موهای بدن )

روش کاشت مو با موهای بدن بیمار ( Body Hair Transplantation ) برای افرادی که از بانک موی ضعیفی برخوردارند بسیار کاربردی است . در این متد جدید و کاربردی از موهایی همچون ناحیه سینه فولیکول ها با دقت بالا برداشت می شود و پس از تفکیک فولیکول های سالم به ناحیه طاس بیمار منتقل می شود .

 

روش ترکیبی

این روش در اصل ترکیبی از تمام روش های فوق است یعنی هم از روش سلول بنیادی استفاده می شود ، هم از موهای طبیعی بانک موسر و هم بدن برداشت می شود ، و هم از موهای مصنوعی برای کاشت استفاده می گردد . حال اگر در اجرای این روش از ربات هم استفاده شود قطعا به نتیجه بسیار مطلوبی خواهیم رسید .

 

در حال حاضر در کلینیک نوین تهران از روش کاشت میکروگرافت استفاده می شود که هم از بانک موی سر و هم ریش برای کاشت استفاده میگردد و بهترین نتیجه ممکن را برای فرد به همراه دارد .

 

خون ریزی بعد از کاشت مو در محل کاشت فولیکول ها یا محل بانک مو در چند روز اول امری طبیعی است ؛ اما اگر خون ریزی یا خون مردگی ها نگران کننده باشد قطعا باید به پزشک مراجعه کنید .

 

خونریزی بعد کاشت مو

 

دلیل این خون ریزی جراحت ها و برش هایی هست که در حین کاشت بر روی سر ایجاد می شود البته میزان خون ریزی به روش کاشت شما هم بستگی دارد . ولی شما زیباجویان عزیز با رعایت برخی نکات می توانید از میزان این خون ریزی بکاهید و عوارض کاشت مو را به کمترین میزان خود برسانید .

 

جلوگیری از خونریزی بعد کاشت مو

 

مواردی که برای کم شدن این خون ریزی بعد کاشت مو رعایت کنید عبارت است از :

 • یک هفته قبل و بعد از کاشت مو از داروهای رقیق کننده خون همچون اسپرین استفاده نکنید
 • از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید
 • در روزهای نخست از ورزش بپرهیزید
 • از استرس دوری کنید
 • سر خود را در حین خواب بالاتر از بدن خود قرار دهید
 • در حین نشستن سر خود را بالا بگیرید

 

در کاشت مو فولیکول های بیمار از بانک مو برداشت و در محل مورد نظر کاشته می شوذ ؛ این امر باعث می شود موهای کاشته شده همانند موهای خود فرد رشد کنند ولی به هر حال هر فولیکول یک چرخه طول عمر مشخصی دارد و در بعد از آن از بین می رود .

 

آیا نتایج کاشت مو دائمی است

 

موهای کاشته شده از بخش هایی برداشت میشود که مقاومت بالایی نسبت به ریزش دارند اما قطعا اگر فرد دچار ریزش شدید مو باشد امکان دارد موهای کاشته شده نیز بریزند . از این رو همیشه تاکید میشود وقتی اقدام به کاشت مو کنید که ریزش شما درمان یا حداقل به وضعیت پایداری رسیده باشد تا نتیجه کاشت مو دائمی باشد .

ریزش موهای کاشت شده به عواملی همچون سن زیباجو ، ژنتیک ، سبک زندگی ، کلینیکی که در آن کاشت کرده اید ، جنس موها و مراقبت های بعد از کاشت هم بستگی دارد .

گاهی اوقات با استفاده از محلول ماینوکسیدیل ، قرص فیناستراید ، پی آر پی مو ، مزوتراپی و استفاده از مکمل های تقویت مو می توانید به سلامت موهای کاشته شد خود کمک کنید .

 

برای انجام عمل کاشت مو باید سر بی حس شود تا زیباجو درد را حس نکند ؛ برای این مورد از آمپول بی حسی استفاده می کنند . این آمپول معمولا عوارض خاصی ندارد و اندک عوارض آن هم در اکثر افراد فقط در روزهای اول بعد از کاشت دیده می شود .

 

عوارض تزریق بی حسی کاشت مو

 

از مهمترین عوارض بی حسی کاشت مو باید به موارد زیر اشاره کرد :

 

 • تورم : این تورم معمولا چند روز بعد از کاشت برطرف شود .
 • التهاب : التهاب ناشی از تزریق امری عادی است که با کمی مراقبا بهبود می یابد .
 • خونریزی : گاهی در محل های تزریق خونریزی های کمی رخ می دهد .
 • آلرژی : برخی موارد بسیار نادر فرد در محل تزریق دچار خارش و قرمزی پوست می شود .
 • عوارض تزریق نادرست : این دسته عوارض باعث عفونت و آسیب به عصب ها میشود .

همانطور که اشاره شد این موارد فقط در روزهای ابتدایی بعد کاشت باید رخ دهد و در صورت ادامه دار بودن حتما باید با پزشک خود درمیان بگذارید .

نکروز یعنی مرگ بافت های پوستی و سلول های زیر پوست که در اثر آسیب به عروق پوستی رخ می دهد ؛ این عارضه گاهی اوقات پس از کاشت مو هم پدید می آید که مهمترین دلیل آن عفونت یا خطای پزشکی است .

 

عکس نکروز کاشت مو

 

مناطقی از پوست سر که دچار نکروز می شوند با دلمه های سیاه رنگ و اسکارهای عمیق و بزرگ قابل شناسایی هستند . مهمترین اتفاق بعد نکروز این است که در آن محدوده دیگر مویی رشد نمی کند .

 

نکروز چرا ایجاد میشود ؟

از اصلی ترین موارد ایجاد نکروز می توان به دلایل زیر اشاره کرد :

 • کاشت مو با تراکم بالا : در برخی از کلینیک ها ، دستیارها برای بدست آمدن نتیجه بهتر آنهم در یک جلسه اقدام به پیوند فولیکول های زیاد در یک ناحیه کوچک می کنند . اما این کار غیرکارشناسی اختلال در گردش خون و اکسیژن رسانی به فولیکول ها را سبب شده و باعث پدیدار شدن نکروز می گردد .
 • عفونت بعد کاشت مو : اگر موارد بهداشتی در حین کاشت و بعد کاشت رعایت نگردد و آنتی بیوتیک کافی مصرف نشود ، امکان ایجاد عفونت وجود دارد که با رسیدن این عفونت ها به زیر پوست نکروز ایجاد می شود .
 • مصرف دخانیات : استعمال سیگار و قلیان بعد و قبل کاشت مو هم می تواند احتمال رخ دادن نکروز را بالا ببرد .
 • کم خونی زیباجو : اگر زیباجو به بیماری کم خونی دچار باشد چون خون رسانی کافی به پوست سر نمی شود در نتیجه با نکروز مواجه می شویم .
 • دیابت : افراد مبتلا به بیماری قند خون نوع اول و دوم بعد از کاشت مو مستعد به نکروز هستند .

 

چگونه از ایجاد نکروز جلوگیری کنیم

رعایت برخی نکات می تواند از ایجاد نکروز پیشگیری کند :

 • حتما قبل از کاشت آزمایشات خود را به صورت کامل انجام دهید و اگر مبتلا به قند خون و کم خونی هستید بهتر است تا زمان کنترل بیماری خود از کاشت مو خودداری کنید .
 • حتما چند هفته قبل و بعد کاشت مو از مواد دخانی استفاده نکنید .
 • از کلینیک های معتبر برای کاشت مو استفاده کنید و بخاطر کمی پایین تر بودن مبلغ زیبایی و سلامتی خود را به خطر نیندازید .
 • حتما بهداشت ناحیه برداشت و کاشت مو را رعایت کنید .

 

نکروز را چطور درمان کنیم

اگر به هر دلیلی شما دچار نکروز در ناحیه سر خود شدید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و مراحل درمان را بشکل کامل طی کنید ؛ پس از بهبودی کامل اگر پزشکتان تایید کرد اقدام به کاشت مجدد مو در ناحیه نکروز بنمایید .

 

درمان نکروز

 

همانطور که می دانید فعالیت های بدنی سنگین بعد کاشت مو به گرافت های کاشته شده آسیب می رساند ؛ رابطه جنسی نیز نوعی فعالیت بدنی سنگین به حساب می آید و باعث عرق کردن و بالا رفتن فشار خون میگردد .

 

رابطه زناشویی بعد کاشت مو

 

چرا رابطه جنسی بعد کاشت مو ممنوع است

از مهمترین دلایلی که باعث ممنوعیت رابطه جنسی در هفته های ابتدایی بعد از کاشت مو می شود عبارتند از :

 • خون رسانی به گرافت ها : مهمترین منبع تغذیه گرافت ها خون است ؛ هر فعالیتی که باعث شود سرعت خونرسانی به آنها کم یا قطع شود قطعا برای کاشت مو مضر است .
 • ضربه به گرافت ها : از نکات مهم برای نتیجه مطلوب کاشت مو ، جلوگیری از هرگونه ضربه و فشار به فولیکول های مو است ؛ در حین رابطه جنسی امکان دارد بصورت ناخواسته ضرباتی به سر و موهای کاشته شده وارد گردد و سبب خونریزی و خارج شدن گرافت ها از محل خود شود .
 • تعریق : عرق کردن سر باعث نفوذ باکتری و عفونت به پوست سر می شود و چون در حین رابطه زناشویی تحرک طرفین بالاست امکان عرق کردن هم بیشتر می شود .

با توجه به موارد بالا پزشکان توصیه می کنند بین دو تا چهار هفته بعد از کاشت مو از داشتن رابطه جنسی و زناشویی بهتر است پرهیز کنید .

کاشت مو یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی و بهترین شیوه بازیابی زیبایی و موهای کم پشت و از بین رفته میباشد . در ادمه می خواهیم علل عدم موفیت کاشت مو را برسی کنیم و دلایل کاشت مو ناموفق را بهتر بشناسیم .

 

عکس کاشت مو ناموفق

 

مهمترین دلایل کاشت مو ناموفق

 

انتخاب پزشک و مرکز کاشت موی اشتباه و غیر متخصص

اصلی ترین عاملی که برای یک کاشت موی موفق باید در نظر داشته باشیم انتخاب مرکز کاشت موی معتبر و مناسب میباشد . کلینیک معتبر برای کاشت مو کلینیکی است که دارای تکنسین و کادر با تجربه ومتخصص و تجهیزات پیشرفته ی کاشت و پزشکانی دارای تجربه و مهارت کافی باشد . قبل از اقدام به کاشت مو از صلاحیت پزشک و کلینیک منتخب خود برای کاشت مو اطمینان حاصل کنید . چرا که انجام کاشت مو در کلینیک هایی که صلاحیت کافی برای انجام این عمل را دارا نیستند و تجهیزات و پرسنل غیر استانداراد دارند باعث عوارض جبران ناپذیری چون عفونت در محل کاشت و ... میشود .

همچنین مراقب باشید گول تبلیغات دروغین و غیر منطقی برخی کلینیک ها که برای جذب مشتری بیشتر در مورد نتیجه کاشت مو  انجام میشود را نخورید و باعث توقعات بیجا در شما نشود . پس قبل از انتخاب کلینیک کاشت مو حتما از پزشک بودن متخصص کاشت موی خود اطمینان حاصل کنید در رابطه با سابقه و تعداد کاشت موهای موفق تحقیق کنید و از نظرات و تجربه بیماران قبلی استفاده کنید.

 

مصرف سیگار ، الکل و دخانیات

سیگار به دلیل دارا بودن نیکوتین به مقدار زیاد باعث محدود شدن گردش خون در سرتاسر بدن میشوند وباعث کاهش ظرفیت گلبول های خون جهت حمل اکسیژن و ایجاد اختلال در عملکرد ریه میشود . نیکوتین باعث باریک شدن رگهای خونی نیز میشود و کوچک شدن رگهای خونی به خود و به گردش خون اسیب میزند ؛ استفاده از سیگار بعد از عمل باعث ایجاد عفونت هم میشود و همه این دلایل باعث میشود که کاشت موی ناموفق داشته باشیم .

مصرف الکل باعث رقیق شدن خون میشود و قبل و بعد جراحی خونریزی را افزایش میدهد و میتواند از عوامل کاشت موی ناموفق باشد .

 

عدم استفاده از داروهای تجویز شده

استفاده درست و به موقع از داروهای تجویز شده بعد از جراحی در موفقیت کاشت مو تاثیر به سزایی دارد

 

مراقبت نادرست از موهای کاشت کرده

 • بعد از عمل تا هفت روز ، هر روز موهای خود را بشویید تا پوسته و بافت ایجاد شده از روی موها پاک شود و فولیکول ها بتوانند رشد کند.
 • سعی کنید سر خود را صاف نگه دارید .
 • از ماشین اصلاح برقی استفاده نکنید زیرا باعث کنده شدن فولیکول ها میشود.
 • در هنگام دوش گرفتن از اب خیلی سرد یا خیلی گرم استفاده نکنید چراکه اب گرم پوست را شل و اب سرد پوست را سفت تر میکند پس از آب ولرم استفاده کنید .
 • دوری از استرس
 • پرهیز از نور افتاب و باد و باران و الودگی و دمای بالا که باعث تعریق میشود
 • عدم استفاده از استخر و سونا و دوش مستقیم و ممکمل های غذایی

 

پس زده شدن فولیکول و عدم پذیرش پیوند مو

عدم پذیرفتن گرافت ها توسط بدن از عوامل کاشت موی ناموفق است . در این حالت بدن فرد گیرنده پس از پیوند مو واکنش ایمنی و التهابی انجام میدهد و منجر به ریزش فولیکول کاشته شده میشود.

 

سن کاشت مو و واجد شرایط نبودن برای کاشت

 • داشتن بانک موی مناسب و سلامتی جسمانی شما وضعیت مو و وجود موی سالم برای گرافت
 • مبتلا نبودن به بیماری های خونی  و بیماری های پوستی و عواملی که باعث ریزش مو هستند مثل پیسوریازیس و تیرویید و دیابت
 • عدم استفاده از دارو هایی که عامل ریزش مو هستند مثل شیمی درمانی و دیگر داروهایی که باعث ریزش مو میشوند
 • سالم بودن گرافت های مو و سن کم تر از 65 سال در موفق بودن کاشت موی شما بسیار موثر است

 

در پایان عوامل زیادی در موفق و ناموفق بودن کاشت مو موثر هستند . برای یک نتیجه گیری دلخواه از کاشت مو قبل از اقدام حتما وضعیت سلامتی خود را برسی کنید با بزشک متخصص مشورت کنید و به یک مرکز کاشت موی مجهز و قابل اعتماد مراجعه کنید و بعد از انجام کاشت مراقبت های لازم را با دقت انجام دهید تا نتیجه مطلوب حاصل شود .

 

ماساژ سر باعث سریع شدن رشد موها و تحریک جریان خون میشود ؛ اما ماساژ سر بلا فاصله  بعد از کاشت مو موثر نیست و باعث آسیب به گرافت ها می شود ودوره ی نقاهت را نیز طولانی تر میکند .

 

ماساژ سر بعد کاشت مو

 

دلیل مضر بودن ماساژ سر بعد از کاشت مو چیست

 

بعد از انجام جراحی کاشت مو پوست سر بسیار حساس و ملتهب میباشد چرا که در حال ترمیم است ؛ گرافت های کاشته شده نیر ظریف و حساس هستند . در نتیجه ماساژ پوست سر مفید نیست . بعد از آن که پوست سر به صورت کامل ترمیم شد با مشورت با پزشک می توانید ماساژ پوست سرتان را آغار کنید.

 

چه زمانی برای ماساژ سر بعد از کاشت مو مناسب است

در دو هفته ی اول پس از کاشت گرافت های مو شل هستند و هنوز در جای خود محکم نشده اند و ماساژ باعث آسیب به آنها میشود. دقت داشته باشید تا زمان بهبودی کامل پوست سر از خاراندن و زدن دست آلوده به آن خود داری فرمایید تا آلودگی باعث ایجاد عفونت در کف سرتان نشود ، بهبودی  پوست سر ممکن است 2تا 4 هفته طول بکشد و در افراد مختلف با هم فرق دارد .

اما پس از از بین رفتن پوسته های ناشی از کاشت روی سطح سر ودلمه ها پوست سر ترمیم شده و با مشورت با پزشک میتوان ماساژ موها را شروع کرد .

 

نحوه یصحیح ماساژ موی کاشته شده به چه صورت است

برای ماساژ موهای کاشت شده روش های مختلفی وجود دارد می توانید نوک انگشت خود را به صورت دورانی به آرامی بدون این که ناخن هایتان به پوست سر برخورد کند روی پوست سر بکشید .

 

کف دست را به آرامی روی پوست سر بکشید و یا میتوانید انگشتتان را هماهنگ با جهت رویش موها به جلو حرکت دهید و برای نتیجه گیری بهتر میتونید با مشورت پزشک از بعضی روغن ها  و کمپرس سرد و گرم  نیز استفاده کنید که همگی اینها باعث ایجاد جریان در مویرگهای زیر پوست میشود.

 

روش دیگر ماساژ پوست سر ماساژ الکتریکی است که با استفاده از ابزار و دستگاهای الکتریکی و ماساژور ها به منظور ایجاد ارتعاش و افزایش جریان خون در بدن و کمک به تسریع بهبود سلولهای پوستی و افزایش رشد ریشه های مو است.

 

ماساژ پوست سر با استفاده از لیزر از دیگر روشهای ماساژ پوست سر است که در این روش نور لیزر را به صورت متمکرز روی پوست سر می تابانند که باعث افزایش جریان خون و رشد موها و ضخیم تر شدن موها و تولید کلاژن  میشود.

 

همچنین برای بهبود تغذیه ی موها میتوان از ماسک مو هایی که حاوی مواد مغذی و روغنی هستند استفاده کرد .

 

مدت زمان ماساژ پوست سر چقدر است

زمان معمول ماساژ موی کاشته شده بین 10 تا15 دقیقه است اما در بین افراد مختلف به نظر پزشک شما بستگی دارد و متفاوت است . برای نتیجه گیری بهتر باید با متخصصان در این امر مشورت کرد تا نسبت به شرایط شما زمان مناسب برای ماساژ پوست سرتان را برایتان مشخص کنند .

 

فواید ماساژ سر بعد از کاشت مو چیست

ماساژ سر بعد از کاشت مو اگر به صورت صحیح و اصولی انجام شود معمولا مفید است و باعث تحریک و تغذیه ی ریشه مو و پوست سر میشود. جریان خون را افزایش میدهد و جریان خون مواد غذایی و اکسژن لازم برای رشد مو را تامین میکند .بنابر این در رشد و سلامت موها تاثیر گذار است . ماساژ سر استرس را کاهش میدهد و از حساسیت و تحریک پوست سر جلو گیری میکند . و رشد موها را از طریق تحریک ریشه افزایش میدهد و به سلامت و قوی ماندن موها کمک میکند. و التهابات موجود در نواحی کاشته شده را کاهش میدهد.

 

پاسخ خیر است و این کار از نظر علمی امکان پذیر نمی باشد Y خرید و استفاده از بانک موی شخص دیگر اشتباه است و عمل موفقی به همراه نخواهد داشت . این امکان وجود دارد که در آینده با پیشرفت علم استفاده از بانک موی دیگران و یا تکثیر مو به تعداد زیاد از یک مو در شرایط آزمایشگاهی میسر شود . اما با توجه به تحقیقات انجام شده این اتفاق در آیند ی نزدیکی امکان پذیر نیست 

 

کاشت مو با بانک مو دیگران

 

اگر پیوند مو با استفاده از بانک موی فرد دیگری انجام شود سیستم ایمنی بدن بلافاصله آن را مورد حمله قرار میدهد و فولیکول های کاشته شده فرصتی برای رشد پیدا نخواهند کرد و از بین میروند. چراکه ژنتیک و دی ان ای فرد اهدا کننده و گینرنده باهم متفاوت است سیستم ایمنی گرافت های کاشته شده را جسم خارجی شناسایی میکند و ازرشد آنها جلو گیری میکند ؛ در نتجه انجام کاشت مو با استفاده از بانک موی فرد دیگری اشتباه است و نتیجه مثبتی به همراه نخواهد داشت .

 

کاشت مو با بانک موی دیگران در دو حالت  نادر امکان پذیر است ؛ روش اول در افرادی که پیوند مغز استخوان انحام داده اند خون و سیستم ایمنی شما با خون و سیستم ایمنی فرد اهدا کننده جایگزین و همسو میشود و شما میتوانید از بانک موی فرد اهدا کننده برای کاشت مو استفاده کنید و بدن آن را پس نمیزند و احتمال موفقیت عمل پیوند مو بیشتر است .

روش دوم استفاده ازبانک موی دوقلوی کاملا همسان شماست چرا که DNA و ساختار ژنتیکی شما یکسان است و بدن گرافت های دریافتی را خارجی طلقی نکرده و به آنها حمله نمیکند .

 

روشهای جایگزین برای کاشت مو با بانک موی دیگران

 

کاشت مو با استفاده از موی مصنوعی میتواند جایگزین مناسبی برای پیوند مو با بانک دیگران است. این روش با استفاده از تار موی مصنوعی که از لحاظ بافت و رنگ و ساختار مانند مو هستند انجام میشود. در این روش مو رشد نمیکند و چون به رگهای خونی متصل نیستند بدن واکنش  ایمنی شدیدی در برابرشان از خود نشان نمیدهد . اما با این حال در بیشتر موارد کاشت موی مصنوعی و غیر طبیعی میتواند سبب ایجاد واکنش آلرژیک در بدن شود و درصد موفق بودن کاشت مو با موهای مصنوعی نیز خیلیی پایین است.

 

استفاده از پروتز مو که نوعی کلاه گیس پیشرفته و کامل است روش مناسبی برای جایگزین کاشت مو میباشد با این تتفاوت که این روش موقتی است و با استفاده از موهای مصنوعی که شباهت زیادی به موی شما دارد را به صورت حرفه ای با استفاده از چسب مخصوص به پوست سر متصل میکنند .

روش دیگر استفاده از میکرو اسکالپ میباشد که طی این روش نقطه هایی شبیه فولیکول مو به  منظور پربه نظر رسیدن موروی سر ایجاد میکندد و برای افرادی که کاملا طاس هسند هم کار بردی میباشد .

 

ایا میتوان از موهای سایر نقاط بدن به عنوان بانک استفاده کرد

 

اگر شما بانک موی قوی نداشته باشید با مشورت با پزشک بله میتوانید ؛ از موهای سایر قسمت های  بدن همچون ریش و موی سینه و حتی کمر به عنوان ناحیه ی اهدا کننده استفاده کنید در این صورت حتی اگر موهای شما خیلی کم هم باشد کاشت مو برای شما امکان پذیر است . امروزه با استفاده از روشی به نام Body Hair Transplant  میتوان هر فولیکولی را برداشت و در جای دیگری از بدن کاشت.

 

خطرات کاشت مو با بانک موی افراد دیگر چیست

 

خطرات ناشی از عمل کاشت مو با بانک افراد دیگر شامل ایجاد عفونت در سر ریزش مو ... میباشد ؛ بدن در همچین مواردی گرافتهای کاشته شده از بدن فرد دیگر را مهاجم میشناسد و پیوند را رد میکند و هزینه و وفت شما بیهوده از بین میرود.

 

کاشت مو به روش BHT ( Body Hair Transplantation ) از روش های پر طرفدار کاشت  مو به شمار میرود و مورد توجه و استقبال بسیاری از افرادی که دچار ریزش مو هستند به عنوان راه حل مناسب و دایمی  قرار گرفته است .

متاسفانه ریزش و کم پشتی  مو ازجمله  مشکلاتی است که افراد جامعه این روز ها با آن رو به رو هستند و برای درمان و پیشگیری از این مشکل داروها و مکمل های روشهای زیادی وجود دارد . اما در بیشتر موارد این روشها نمی تواند ریزش مو را به صورت کامل درمان کند. کاشت مو از بدن راه حل مناسبی برای این افراد است که در سنوات اخیر رضایت بسیاری از مراجعه کنندگان را به همراه داشته است .

 

کاشت مو از بدن

 

کاشت مو از بدن به سر برای چه کسانی مناسب است

 

افراد دارای موهای نازک و ظریف و کم پشت ، هر فردی که بانک موی مناسب ندارد ، کسانی که تحت تاثییر بیماری و شیمی درمانی موهایشان را از دست داده اند و افرادی که کاملا طاس هستند ، گزینه های مناسبی برای کاشت مو با این روش هستند .

 

 کاشت مو از بدن به سرچه فوایدی دارد

 

مزیت های کاشت مو به روش BHT به شرح زیر است :

 • خونریزی درپیوند مو با این روش از دیگر روشها کم تر است .
 • در این روش نیازی به ایجاد برش و بخیه در سر و بیهوشی نیست و با استتفاده از دارو های بی حسی درد ی توسط فرد بیمار حس نمی شود .

 • نقاهت کوتاه مدت و عدم نیاز به مواظبت بلند مدت .
 • نتیجه ی کاملا طبیعی از ترمیم با این روش در صورتی که سایرین متوجه انچام عمل کاشت نشوند

 • عدم محدودیت برای استفاده از موهای قسمت های مختلف بدن مانند ریش سینه و پا
 • اثرات کاملا دایمی بعد از انجام پیوند مو

 

 

کاشت مو به روش BHT به چه صورت انجام میشود

 

 1. برسی و معاینه توسط پزشک انجام میشود و مشخص میشود که انجام کاشت مو با روش BHT برای فرد مناسب است یا خیر
 2. قبل از عمل کاشت مو باید ازمایش های CBC یا شمارش سلولهای خونی

 3. قند خون و فشار خون و انعقاد خون و تست هپاتیت وایدز و دیگر بیماریها انجام بشوند
 4. سه الی چهار روز قبل ازعمل آن قسمت از بدن که قرار است اهدا از آن صورت بگیرد را بتراشید

 

انجام عمل کاشت مو به روش BHT به آن صورت است که اول از همه پوست ناحیه ی اهدا کننده را ضد عفونی و میکروب زدایی و سپس بی حس میشود سپس فولیکول ها را از همان قسمت با استفاده از ابزار مناسب برداشت و آنها را آماده سازی و فولیکول های اسیب دیده را جدا و با استفاده از میکروسکوپ آنها را ترمیم میکنند .

در مرحله بعد گرافت های برداشت شده را در محلی کشت قرار میدهیم و مشابه دیگر روش های کاشت مو است ابتدا کانالهایی را در محل کشت ایجاد سپس گرافت های اماده شده را جاگذاری میکنند.

کاشت مو به روش BHT  در یک جلسه کامل نمی شود و دارای محدودیت برداشت مو میباشد.

طی هر جلسه میتوان 1000 تا 1500 گرافت از نواحی غیر از پشت سر برداشت کرد و برای نتیجه گیری دلخواه لازم است چند جلسه تکرار شود.

 

در کاشت مو به روش BHT چه اشکالاتی وجود دارد

 

 • احتمال موفقیت در کاشت مو با این روش حدود 70 درصد میباشد و تضمینی برای رشد تمام فولیکول های کاشته شده نیست اما تنها راه موجود برای بسیاری از افراد است.
 • محدودیت برداشت مو از سایر نقاط بدن نسبت به سر از دیگر مشکلات این روش است
 • ممکن است حالت موهای بدن و همچنین رنگ  میزان رشد با موهای سر مغایرت داشته باشد و امکان دارد فرد نتیجه دلخواه خود را دریافت نکند.

 

هزینه کاشت مو به روش BHT چقدر است

 

میزان هزینه برای کاشت مو با این روش به چندین عامل مختلف بستگی دارد ؛ اول از همه به مرکز کاشت مو و پزشکی که برای انجام این عمل انتخاب میکنیم . هزینه ی عمل در کلینیک های مختلف نسبت به تجربه و کیفیت انجام کار متفاوت است ؛ اگر میخواهید کاشت مو را با هزینه ی معقول و بهترین کیفیت و خدمات تجربه کنید پیشنهاد ما کلینیک نوین تهران با کادر مجرب و تجربه در تهران است .

عامل موثر دیگر در هزینه کاشت مو داروهای تجویز شده میباشد و تعداد گرافت های که در حین عمل کاشت مو استفاده میشوند در هزینه ی عمل شما تاثییر زیادی دارند.

 

این روش کاشت مو از جدیدترین و کاربردی ترین روشهای کاشت مو محسوب میشود ؛ از این روش برای رفع کردن کچلی و طاسی در مردان و همچنین کاشت ریش ، سیبیل و ابرو نیز کاربرد دارد . دراین روش میتوان بیش از شیوه های معمولی و تغریبا سه برابر دیگر روشها تار مو پیوند داد. چون در این روش از تیغ جراحی استفاده نمیشود احتیاجی به بیهوشی نیست . این روش به وسیله ی دستگاه های جدید و میکرو اتومات توسط پزشک انجام میشود و اسکار و زخم عمیقی ایجاد نمیکند.

 

کاشت مو با روش sut

 

 دوره ی درمان و نقاهت این روش نسبت به روشهای دیگر کوتاه تر است و احتمال اسیب به گرافت های مو در حین برداشت نسبت به دیگر روشهای کاشت مو کم تر است و میتوان فولیکول های بیشتری را در محل مورد نظر کاشت کرد.

 

نحوه ی انجام کاشت مو به روش SUT

 

طی کاشت مو به روش SUT بدون احتیاج به بیهوش کردن فرد گرافت های مو از نواحی پشت سر و کنار سرتوسط دستگاه های بسیار دقیق برداشت منجمد میشوند .منجمد کردن فولیکول ها باعث حفاظت بیشتر ازآنها و سالم ماندن انها میشود سپس توسط پزشک با استفاده از ابزار مخصووص در قسمت مورد نظر پیوند داده میشود.

 

کاشت مو با روش SUT به چه افرادی پیشنهاد میشود

 

افرادی که از لحاظ جسمانی سلامت هستند و سن بیش از 25 و مهم تر از همه بانک موی قوی دارند کاندیدا های مناسبی برای انجام عمل کاشت مو به روش SUT هستند.

 

کاشت مو با روش SUT  به چه افرادی پیشنهاد نمیشود

 

افرادی که دچار مشکلات هورمونی وسلامتی چون دیابت انعقاد خون و فشارخون هستند و همچنین طاسی شدید دارند و دارای بانک موی ضعیفی هستند کاندیدای مناسبی برا انجام کاشت مو با روش SUT نیستند .

 

قبل از انجام کاشت مو به روش SUT چه امادگی لازم است

 

موهای قسمت بانک مو را کوتاه کنید به طوریکه به اندازه ی یک میلیمتر باشند ،

قبل از انجام عمل کاشت مو غذای سنگینی نخورید

یک هفته الی سه روز قبل از انجام عمل مصرف سیگار و الکل را متوقف کنید

استفاده از داروهای رقیق کننده مانند آسپرین را قطع کنید

اگر داروی خاصی استفاده میکنید و یا سابقه ی بیماری خاص دارید به پزشک اطلاع بدهید و آزمایش های لازم را انجام دهید.

 

بعد ازانجام عمل کاشت مو با روش SUT انجام چه مراقبت هایی لازم است

 

به زحم های ایجاد شده روی سر دست نزنید زخم ها بعد از یک تا دو هفته از بین میروند و درصورت خونریزی زخم ها ب پزشک اطلاع بدهید

برای جلو گیری از تورم میتوانید از کمپرس یخ استقاده کنید

از مصرف الکل و سیگار و دخانیات تایک هفته الی ده روز پرهیز کنید

داروهای تجویز شده توسط پزشک را به موقع استفاده کنید تا زخم دچار عفونت نشود

از شستن موهای خود در چند روز اول خود داری کنید و برای شست و شوی محل عمل زخم از دستورات پزشک خود پیروی کنید.

از رفتن به استخر و جکوزی حمام بیش از ده دقیقه بپرهیزید و در مقابل نور مستقیم افتاب قرار نگیرید.

 

مزایا و معایب کاشت مو به روش SUT

 

این روش از دیگر روش های کاشت مو دقیق تر و با سرعت بیشتری انجام میشود نقاهت کمتری دارد وعمل به صورت سرپایی انجم میشود

امکان ریزش گرافت ها صفر است  و فولیکول ها از بین نمیروند و خط رویش موها طبیعی تر است

مو با تراکم بالاتری کشت میشود و زخم و اسکار ایجاد نمیشود

از معایب کاشت مو با روشSUT میتوان به گران تر بودن این روش نسبت به دیگر روشها ی کاشت مو اشاره کرد و افردای که دارای پر تراکمی نیستند نمی توانند از این روش استفاده کنند.

امکان دارد سرعت رشد موهای کاشته شده کم تر از موهای طبیعی باشد وناهماهنگی کمی بین آنها مشاهده کنید.

 

هزینه کاشت مو با روش SUT

 

هزینه ی این عمل به چند عامل بستگی دارد .به عواملی مانند  کلینیک کاشت موی منتخب شما و میزان تجربه ی تکنسین و پزشک و خدماتی که آن کجموعه به بیماران خود ارایه میکند  هزینه متفاوت است ؛ اما درکل هزینه ی جراحی کاشت مو با استفاده از روشSUT این عمل بین 12 تا 25 میلیون تومان میباشد .

 

بعد از انجام عمل کاشت مو برای نتیجه گیری بهتر و سریعتر باید از یک سری از مواد غذایی که برای رشد و تقویت  موها ضروری هستند بیشتر استفاده کرد و از برخی پرهیز کرد . در ادامه با ما باشید تا آنها را بهتر بشناسید و با رعایت تغذیه ی مناسب بعد از کاشت مو به نتیجه ی دلخواهتان دست پیدا کنید.

 

بعد کاشت مو چی بخوریم

 

تغذیه ی سالم به روی  رشد و سلامت موها بسیار موثر است ؛ مو بررای رشد احتیاج به مواد غذایی متفاوتی مثل آهن و پرتیین و روی و ویتامین هایی چون ویتامین B , C و پروتئین دارد پس داشتن یک رژیم غذایی که حاوی این عنصر ها باشد به سلامت و رشد موهای شما کمک به سزایی میکند .

 

پروتئین ها

 

لبنیات و حبوبات و غلات  گوشت قرمز مرغ و ماهی منابع غذایی سرشار از پرتیین هستند ماده ی اصلی تشکیل دهنده ی تار موها نوعی پروتیین به اسم کراتین است به همین دلیل استفاده از پرتیین به میزان کافی برای رشد و سلامت موها ضروری است

 

ویتامین ها

 

استفاده از میوه هایی چون خربزه و خیار و میوه هایی که مقدار زیادی آب در خود دارند برای حفظ رطوبت سر و موها مفید هستند و از خشکی مو جلوگیری میکندد ومیوه های دارای ویتامین C مثل پرتغال و دگیر مرکبات و کیوی و آناناس  توت فرنگی  و مواد غذایی دارای این ویتمین کلاژن تولید میکنند که یک ماده ی مهم در رشد و مقاومت موها به شمار میرود ویتامین C ایحاد کلاژن میکند ویک آنتی اکسیدان است . کلاژن در ترمیم زخم نقش بسیار مهمی دارد. همچنین ویتامین C به کاهش استرس کمک میکند و این امر از ریزش و سفید شدن موها جلو گیری میکند.

 

هلو و خرما  و هویج و جگر و سیب زمینی  و کدو تنبل دارای مقدار زیادی ویتامین A هستند و به ایجاد سبوم در مو کمک میکند و محافظ خوبی برای فولیکولکول مویی است ویتامین Aبه رشد و تکثیر تمام سلولها ی بدن و مو کمک شایانی میکند و کمبود این ویتامین در بدن باعث ریزش مو و خشکی وخارش در پوست میشود .

 

سیزیجاتی از قبیل اسفناج و گوجه فرنگی و انواع کلم ها به خصوص کلم بروکلی باعث رشد مجدد موها میشوند و استفاده از آنها بعد از کاشت مو به شدت توصیه میشود .

 

 روغن بادم و روغن زیتون آواکادو هم چنین آفتاب گردان و اسفناج دارای ویتامین E هستند ؛ ویتامین E به سرعت ترمیم زخم و بافت های آسیب دیده کمک فراوانی میکند و از روغنها و پمادهای حاوی این ماده برای برای نرم شدن و بهبود زخم ها استفاده میشود .

آجیلها وبرنج و تخم مرغ  مرغ گوشت قرمز و میوه هایی مثل آووکادوو و موز از جمله خوراکی های حاوی ویتامین های گروه B  هستند که این گروه از ویتامین ها تامین کننده ی مواد مغذی موهستند و  در ساختار و رشد موها نقش مهمی دارند

گوشت بره و عداهای دریایی ماندد ماهی و میگو حبوباتی مثل نخود غلات دارای سبوس دارای مقدار زیادی روی هستند واستفاده از روی برای جلوگیری از ریزش و کم پشتی مو لازم و ضروری ست روی در فرایند تولید کلاژن وترمیم بافت های اسیب دیده ی مو نقش مهمی دارد  و باعث جذب ویتامین ها دربدن میشود و در پرتیین سازی نیز عامل مهمی است.

 

آهن

 

جگر لوبیا و اسفناج مواد غذایی دادی آهن هستند وجود آهن کافی در بدن از ریزش مو پیشگیری میکند و تقویت کننده ی بافت مواست. آهن انتقال دهنده ی مواد مغذی به پوست سر و فولیکولها میباشد و سیستم ایمنی را قوی میکند و دوران نقاهت بعد از کاشت مو را کاهش میدهد.

 

اسید های چرب

 

ماهی و میگو روغن ماهی و آجیل و مغزیجات از منابع غذایی دارای امگا 3 به شمار میروند که تاثییر بسیاری در افزایش رشد و ضخامت مو دارد ؛ همچنین التهاب پوست سر را کاهش میدهد و باعث ایجاد درخشش در موها میشود . بدن به خودی خود امگا 3 تولید نمیکند واین پرتیین فقط از طریق رژیم غذایی به بدن وارد میشود لذا استفاده از مواد غذایی دارای این اسید چرب به شدت توضیه میشوود.

 

بعد از کاشت مو چه مواد  غذایی را استفاده نکنیم

 

استفاده از قهوه و دیگر نوشیدنی ها و مواد غذایی که دارای کافیین به دلیل ایجاد اضطراب و استرس و جلوگیری از جذب آهن و افزایش کلسترول و چربی خون و همچنین امکان تداخل با داروهای تجویز شده ممکن است باعث اختلال در رشد موها بشود . مصرف نوشیدنی های الکلی فولیکول های مو را ضعیف میکنند و باعث عدم رشد آنها میشوند و از جذب روی جلوکیری میکند و درصورت تداخل با داروهای تجویز شده خطر مرگ و اغما نیز دارد.

نوشیدنی هایی از قبیل نوشابه و دیگر نوشیدنی های غیر طبیعی  دارای موادی هستند که در رشد موها اخلال ایجاد میکنند و مانع جذب پرتیین توسط بدن میشوند.

غذاهی چرب و فست فود ها در روند رش موها اختلال ایجاد میکنند و برای خفظ سلامت بدن نیز مضر هستند ؛ نشاسته نیز از مواد غذایی مضر بعد از کاشت مو شناخته میشود و نوع فرآوری شده ی آن باعث ریزش مو میشود همچنین باعث ایجاد التهاب و کاهش گردش خون نیز هست.

 

یکی از روشهای محبوب کاشت و پیوند مو کاشت مو به روش FIT میباشد ؛ طی این روش فولیکول ها به صورت تی جدا میشوند و در محل مورد نظر کاشت میشوند . به همین دلیل جای زخم و اسکار های بسیلر ریزتری نسبت به سایر روشهای کاشت مو به جای میگذارد. و به همین دلیل نیز نقاهت کوتاه تری دارد در سایر روشها اسکارهای بزرگتری به جا میماند همچنین روند بهبودی طولانی تر است . طی هرجلسه از کاشت مو با روشFIT میتوان بین 1000تا 6000 فولیکول برداشت و در ناحیه ی مورد نظر کاشت کرد.

 

کاشت مو به روش FIT

 

کاشت مو به روش FIT برای چه کسانی مناسب است

 

از آنجایی که در کاشت مو با این روش جای زخم و اسکار خیلی کمی باقی می ماند به افزادی که قصد کاشت ریش و کاشت ابرو دارند این روش نسبت به دیگر روشهای کاشت مو مناسب تر است . افراد دارای ریزش و کچلی مو با الگوی مردانه و زنانه یا دچار ریزش مو به دلایل ژنتیکی و هورمونی  دارند و همچنین در ناحیه ی پشت سر بانک موی قویی دارند نیز کاندیدای مناسبی برای کاشت مو با این روش میباشند.

 

کاشت مو به روش FIT چه مزیت هایی دارد

 

درکاشت مو بهه روش   FITعمل بدن نیاز به بیهوشی انجام میشود و درد خونریزی ان نیز زیاد نیست همجنین دوره ی نقاهت کوتاهی دارد و بازده و نیجه گیری 90 درصدی دارد بعنی حدودا 90 درصد از فولیکول های پیوند داده شده رشد میکنند و در قسمت پشن سر یا ناحیه ی بانک مو جاس زخم و اسکار باقی نمی ماند.

 

کاشت مو به روش FITچه معایب و عوارضی دارد

 

از معایب کاشت مو به روش FIT میتوان به :

 • مدت زمان طولانی تر جراحی نسبت به سایر روشها اشاره کرد همجنین به دلیل کند بودن فرآیند خارج کردن فولیکول ها وبیرون ماندن طولانی گرافت ها از بدن احتمال اسیب به آنها بیشتر است. وکاشت مو به روش FITگران تر از روشهای سنتی میباشد .
 • التهاب تورم و  درد درقسمت پیوند داده شده
 • عدم شباهت موهای جدید با موهای طبیعی
 • خونریزی در قسمت جراحی شده

 

قبل از کاشت مو به روش FIT چه آمادگی لازم است

 

 • حدود ده روز قبل از جراحی مصرف داروهایی که باغث رقیق شدن خون میشوند مانند آسپرین را قطع کنید.
 • سوابق پزشکی و حساسیت های دارویی و در صورت داشتن بیماری خاص و استفاده از داروی خاص را به پزشک اطلاع دهید
 •  حدود یک روزقبل از عمل موهای خور را با استفاده از شامپو تمیز بشویید و ماسک یا نرم کننده های مو استفاده نکنید.

 

بعد از کاشت مو به روش FIT چه مراقبت هایی باید انجام شود

 

 • از شانه زدن و شستن موها تا حداقل سه روز خود داری کنید تا به فولیکولها آسیبی وارد نشود .
 • داروهای تجویز شده توسط پزشک را تهیه و به موقع استفاده کنید تا از ایجاد عفونت پیشگیری شود.
 • بعد از گذراندن نقاهت برای شست و شوی موها از شامپو بچه و شوینده های بدون رایحه استفاده کنید.

 

هزینه کاشت مو به روش FIT چقدر است

 

هزینه این جراحی به چندین عامل بستگی دارد این عوامل شامل شهری که برای جراحی انتخاب کرده اید  کلینیک منخب و تجربه ی جراح بستگی دارد و همچنین میزان و تهداد فولیکول هایی که پیوند داده میشود . اما به صورت میانگین هزینه ی این عمل بین 10 تا 15 میلیون تومن میباشد.

 

روش FUT از روش های پیشرفته برای کاشت و پیوند مو به شمار میرود و برای افرادی که قسمت بزرگی از سرشان طاس و دچار ریزش مو هست مناسب است . این روش کاشت مو از روش های قدیمی و موثر به شمار میرود و همچنان در بین بیماران و پزشکان محبوب است.

 

کاشت مو به روش FUT

 

روش FUT به صورت نواری و خطی برای کاشت مو است. طی این روش ابتدا یک نوار خطی فولیکول از قسمت بانک واهدا کننده برداشت و در ناحیه ی خالی و طاس کاشت میشود. مو ها از گروه  های یک رشته و دو وسه و چهار رشته  در بدن تشکیل شده اند و رشد میکنند. به هریک از این گروه ها fut یا پیوند واحد فولیکولات میگویند . در این روش موها پس از چند هفته ریشه میزنند و رشد طبیعی خود را شروع میکنند .این روش نسبت به دیگر روشهای کاشت مو دردناک تر است و با بیهوشی انجام میشود . جایگزین مناسبی برای روشهای مینی گرافت و پانچ گرافت میباشد و دارای نتایج دائمی است.

 

کاشت مو به روش fut برای چه کسانی مناسب است

 

 • افراد دارای طاسی با الگوی مردانه و زنانه هستند و همچنین افرادی که دنبال راهی برای کاشت بیشتر از 2000 گرافت هستند کاندیدای مناسبی برای این روش هستند.
 • افراد با سن بالای 25 سال و افراد دارای ناحیه ی اهداکننده ی قوی

 

بعد از کاشت مو به روش fut چه مراقبت هایی باید انجام شود

 

 • از قرار گرفتن جلوی نور مستقیم خورشید و باد شدید بپرهیزید .
 • تا دو هفته از انجام فعالیت های ورزشی خود داری کنید.
 • از رفتن به سونا جکوزی و همچنین حمام بیشتر از ده دقیقه تا چند هفته بعد از عمل پرهیز کنید و برای شست و شوی موها از شامپو بچه استفاده کنید .
 • انتی بیوتیک ها و داروهای تجویز شده توسط پزشک را به موقع استفاده کنید تا درد در ناحیه ی سر را کاهش دهند واز بروز عفونت در محل زخم جلوگیری کند .
 • در چند روز نخستین پس از کاشت ازمو از الکل و کافئین و دخانیات استفاده نکنید.

 • از کمپرس یخ استفاده کنید تا التهاب و تورم را کم کند.

 

کاشت مو به روش fut چه مزایایی دارد

 

 • نسبت به دیگر روشها هزینه ی پایین تری دارد .
 • استخراج گرافت های مو سریع تر صورت میکرد و در ناحیه ای که قرار است کاشت صورت بگیرد نیازی بخ برداشتن پوست سر نیست و نسبت به برخی روشهای کاشت مو با سرعت بالاتری انجام میشود .
 • در این روش احتیاجی به تراشیدن موها نیست و طی هر جلسه کاشت میتوان بیشتر از 3500 فولیکول پیوند داد.

 

کاشت مو به روش fut چه معایب و چه عوارضی دارد

 

 • این روش کاشت مو دوره ی نقاهت طولانی تری نسبت به دیگر روشهای کاشت دارد.
 • این روش تهاجمی میباشد و با درد همراه است .
 • جای زخم و اسکار در قسمت بانک مو باقی ماند.

 • ممکن است در قسمت هایی که کاشت مو صورت گرفته خارش و جوش ایجاد شود که با استفاده از داروهای مخصوص رفع میشود.

 • این روش با بیهوشی انجام میشود و با تورم بیشتری نسبت به دیگر روشها همراه است .

 

هزینه کاشت مو به روش fut چقدر است

 

هزینه جراحی کاشت مو با این روش یه عوامل مختلفی از جمله شهر و لوکیشن انتخاب شده برای جراحی و پزشک و کلینیک مورد نظر بستکی دارد . اما به صورت میانگین هزینه ی این جراحی بین 10 تا 12 میلیلون تومان میباشد.

 

کاشت مو به روش میکروفیت یا MFIT یکی از بهترین و نوین ترین روشهای کاشت مو است که بر پایه ی روش FIT ایجاد شده است . درواقع این روش نسخه ی کامل شده ی روش FIT میباشد و نقص های آن برطرف شده است و نسبت به روش قبلی با ابزار ریز تر و دقیق تری انجام میشود . کاشت مو با روش  micro fit همچون روش fit بدون زخم و خونریزی انجام میشود و از روش کاشت به صورت انتقال واحد فولیکولی پیروی میکند. طی این روش احتیاجی به ایجاد زخم و خونریزی و ایجاد نوار پوستی نمیباشد و همچون روش های fit و sut کم تهاجمی و بدون درد است. و چون درحین کاشت برای برداشت فولیکول ها وکاشت آنها روی  پوست سر سوراخ های بسیار ریزی ایجاد میکنند و گرافتها را در آنها جایگذاری میکنند زخم و خونریزی ایجاد نمیشود و عوارض آن نسبت به باقی روشها بسیار کم تر میباشد.

 

کاشت مو به روش میکروفیت

 

مراحل کاشت مو با روش Micro FIT

 

مراحل کاشت مو به روش micro fit به این صورت است که ناحیه ی کاشت مو را با استفاده از مواد بی حس کننده مثل بی حسی های موضعی و یا تزریقی بی حس میشود و با ایجاد سوراخ های ریز که اندازه ی آنها بین 6 الی 9 دهم میلیمتر است در ناحیه بانک مو فولیکولها را از بافت های کناری جدا میکند و بعد از برداشت آنها فولیکولها در محلول مخصوص جهت نگهداری قرار میگیرند و پس از آماده سازی جراح با استفاده از ابزار جراحی و ایجاد سوراخ های ریز به روی قسمتی که کاشت قرار است در آن ناحیه صورت بگیرد ایجاد میکند و گرافت ها را در آن جایگذاری میکند.

 

کاشت مو به روش Micro FIT برای چه افرادی مناسب است

 

مناسبت ترین روش برای کاشت موتوسط پزشک بهتر تشخیص داده میشود ولی به طور کلی این روش برای افرادی که به مقدار کمی فولیکول برای کاشت نیاز دارند مثل ناحیه ی پیشانی یا دیگر نواحی کوچک پوست سر مناسب است.

 

مزایای کاشت مو به روش میکروفیت چیست

 

 • این روش دارای دوران نقاهت کوتاه و تهاجم خیلی کم میباشد و احتمال خطا در جراحی پایین است.
 • امکان عفونت در این روش بسیار کم استبدون خونربزی و بخیه و برش انجام میشود و عوارض کمتری نسبت به سایر روشهای کاشت مو دارد.
 • در این روش احتیاجی له اصلاح موی سر نیست.

 

معایب کاشت مو به روش میکرو گرافت چیست

 

از معایب کاشت مو به روش میکروفیت میتوان به :

 • سرعت کم برای برداشت فولیکول ها
 • همچنین سرعت پایین در کاشت مو
 • طولانی شدن زمان کاشت
 • احتمال واکنش آالرژیک به دلیل استفاده از مواد بی حس کننده

اشاره کرد .

 

قبل از کاشت مو به روش میکروفیت چه مراقبت و کارهایی باید انجام بشود

 

سابقه ی پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار دهید و در صورت داشتن بیماری خاص و مصرف داروی خاص و همچنین حساسیت دارویی پزشک را در جریان بگذارید.

آزمایشات قبل از عمل را انجام دهید.

در صورت استفاده از داروهای رقیق کننده ی خون ده روز قبل از انجام عمل مصرف آنها را قط کنید.

یک روز قبل از انجام عمل موها را با استفاده از شوینده ی مناسب تمیز بشوید.

 

بعد از کاشت به روش میکروفیت چه مراقبت هایی لازم است

 

 • از استعمال دخانیات الکل پرهیز کنید .
 • از انجام فعالیت های سنکین و فعالیت های ورزشی بپرهیزید.
 • استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک را جدی بگیرید واز مواد غذایی مضر استفاده نکنید.
 • مصرف ویتامین ها پروتئین ها و مواد غذایی مفید را جدی بگیرید.
 • برای کاهش تورم پیشگیری از آن از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • در روز های اول پس از کاشت از دست زدن به محلی که کاشت صورت گرفته پرهیز کنید.
 • چند شب اول بعد از جراحی طاق باز بخوابید.
 • استفاده از داروهای رقیق کننده مثل وافارین و آسپرین را قطع کنید.
 • از رفتن به سونا و جکوزی پرهیز کنید و در مفابل نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید.

 

هزینه کاشت مو به روش میکروفیت چقدر است

 

هزینه جراحی کاشت مو با روش میکروفیت به چندین عامل مانند شهر و لوکیشن انتخابی برای انجام پیوند مو و پزشک و کلینیک منتخب برای انجام این عمل و تجربه ی پزشک و خدماتی که توسظ مجموعه به مراجعه کننده داده میشود و تعداد گرافت های پیوند داده شده بستگی دارد و متغییر است.

 

در بسیاری از افرادی که قصد انجام کاشت دارند به ویژه بانوان این دغدغه وجود دارد که آیا انجام کاشت برای بارداری و بچه دار شدن عوارض ایجاد میکند؟

 

تاثیر کاشت مو بر بچه دار شدن

 

کاشت مو تغریبا یک عمل بی خطر هم برای خانم ها و هم آقایان به شمار میرود اما این عمل به هیچ عنوان در دوران بارداری توصیه نمیشود مصرف انتی بیوتیک و استفاده از مواد بی حس کننده همچنین درد ناشی از جراحی و استرس در جین عمل همه عوامل خطرناکی برای جنین و فرد باردار میباشند و همه ی این عوامل باعث ممنوعیت کاشت مو در دوران بارداری هستند و پزشک نیز این جراجی برای فرد باردار انجام نمیدهد.

 

همچنین این جراحی زیبایی تاثیر در توانایی جنسی آقایان ندارد ولی مصرف قرص فیناستراید میتواند باعث کم شدن تعداد اسپرمها شود .

 

شما میتوانید کاشت مو انجام دهید و برای باردار شدن نیز اقدام کنید اما این دو باهم امکان پذیر نیستند و بهتر است بعد از گذشت چند ماه بعد از کاشت مو برای باروری اقدام کنید .

انجام عمل کاشت مو هیچ تداخل و تاثیری در باروری و عدم باروری افراد ندارد ؛ چرا که این عمل روی پوست سر انجام میشود . معمولا ریزش مو در خانم ها پس از زایمان بسیار شایع است یکی از عوامل این موضوع تغییرات هورمونی شدید است که در این مواقع به جای کاشت مو بهتر است با روشهایی مثل مزوتراپی و بی آرپی تا حدودی مشکل ریزش مو را برطرف کنید.

 

چه راه هایی برای پیشگیری از ریزش مو در دوران بارداری وجود دارد

 

تغذیه ی مناسب و رزیم غذایی دارای ویتامین ها پرتئین ها و آهن و سایر مواد غذایی مفید برای تقویت پیاز مو و کمک شایانی به عدم ریزش مو در این دوران میکند . عدم استفاده از سشوار و اتومو و همچنین شانه نزدن به موها هنگامی که خیس هستند و استفاده از شوینده های غیر شیمایی تا حدودی ریزش مو را درمان میکند.

 

آیا کاشت مو چه تاثییری به روی اسپرم ها دارد

 

عمل کاشت مو فقط به روی سر انجام میشود و مستقیما هیچ تاثییری به روی فرآیند تولید اسپرم ندارد . اما عواملی مانند استرس و مراقبت های بعد از جراحی و همچنین مصرف داروهای تجویز شده بعد از کاشت مو ممکن است در این امر اختلالتی ایجاد کند.

 

بعد از انجام عمل کاشت مو لازم است مراقبت های خاصی از موهای کاشت شده و محلی که کاشت مو صورت گرفته انجام شود تا کاشت موی موفقی داشته باشیم ؛ برای شست و شوی موهای کاشته شده باید با آب نسبتا ولرم انجام شو تا با سردی یا داغی زیاد باعث آسیب به فولیکول ها نشود . شستشوی موها باید با شامپو و شوینده های فاقد مواد شیمایی و سولفات انجام شود.

 

شامپو مناسب بعد کاشت مو

 

شست شو باید بدون چنگ زدن به موها و به آرامی صورت بگیرد تا آسیبی به فولیکول های کاشته شده وارد نشود. در روزهای اول بعد از کاشت مو از کلاه مخصوص باید استفاده شود تا از برخورد موها با سطوح آلوده وهمچنین باد و گرد و غبار جلوگیری کند همچنین از استفاده از سشوار و سایر ابزار های حرارتی در چند هفته ی اول پس از کاشت مو توصیه نمیشود .

 

شامپوی مناسب بعد کاشت

 

شامپوهای که با استفاده از مواد طبیعی تولید شده اند و فاقد سولفات هستند از مناسب ترین محصولات برای شست و شوی موهای کاشته شده اند. این شامپو ها مانع خشکی پوست سر میشوند و به حفظ رطوبت آنها کمک میکنند. از بهترین شامپو ها بعد از کاشت مو شامپوی بچه میباشد که مخصوص موهای کاشته شده تولید شده و حاوی گیاهان دارویی است و در آن مواد شیمایی وجود ندارد هم چنین فرایند بهبود زخم ها را تسریع میبخشد

شامپوهایی که ph استاندارد دارند و در خود عناصری مثل روی و مس هستند محافظ خوبی برای موها هستند ومو را تمیز میکند .

 

همچنین شامپو بچه فیروز هم قیمت مناسبی دارد و هم برای شست و شوی موها ی کاشته شده گزینه ی مناسبی است و فاقد مواد شیمایی است  اما این شامپو بعد کاشت مو به تنهایی برای مراقبت از موی کاشته شده کافی نیست و باید در کنار محصولاتی که توسط پزشک تجویز میشود استفاده شود نمونه ی خارجی شامپو بچه نیز با برند جانسون از مجصولات مناسب برای شست و شوی موهای کاشته شده است .

 

از دیگر شامپوهای مناسب برای محافظت از موهای کاشته شده میتوان شامپو سریتا که یک محصول مناسب برای تقویت فولیکولهای تازه پیوند داده شده معرفی کرد . فوم بودن این محصول باعث جذب کافئین و ماینو کسیدل بدون چسبندگی میشود . این محصول شوره را درمان میکند و التهاب را از بین میبرد.

 

شامپو آلوپسین مشکلات پوستی سر را درمان میکند و باعث شادابی موها میشود این شامپو برای افرادی که دچار حساسیت های پوستی هستند توصیه میشود و ضد حساسیت است.

 

از بهترین شامپوهای بعد از کاشت مو که برای تقویت و رشد موها شامپو کمپلکس پرودی اکتیف است این شامپو دارای عصاره های گیاهی است .

 

این که چه مدت بعد از کاشت مو باید از شامپوی محصوص استفاده شود بستگی به نظر پزشک دارد  و در افراد مختلف متفاوت است . استفاده از روغن کرچک و آرگان و زیتون نیز جهت تقویت موها پیشنهاد میشود . اما روغن ها نمی توانند جایگزین شامپو ها باشند و نمی توان برای شست و شو از آنها استفده کرد اما برای تقویت فولیکول ها و لطافت و نرمی موها بسیار مفید و موثرند.

 

به صورت کلی تا یک ماه بعد از کاشت مو باید استفاده از شامپو های مخصوص ادامه پیدا کند . حدودا پس از گذشت سه هفته الی یک ماه فولیکول های کاشته شده در جای خود محکم میشوند وبعد از آن مراقبت های کمتری نیاز است.

 

در صورتی که در فرد متقاضی کاشت مو هیچ بانک مناسبی برای کاشت نداشته باشد کاندایدای مناسبی برای کاشت مو به روش HRT است . طی این روش کاشت مو فولیکول های کاشت مو با روش مصنوعی تولید میشوند . فولیکول های مصنوعی متناسب با جنس و رنگ و حالت مو های فرد کیرنده تولید میشوند . موهای کاشته شده در این روش بعد از مدتی میریزند و بعد از مدتی باید ترمیم شوند و مانند موهای واقعی امکان رشد ندارند موهای کاشته شده به روش اچ آرتی مثل گلاه گیس هستند.

 

کاشت مو به روش HRT

 

کاشت مو به روش HRT به چه صورت انجام میشود

 

مرحله ی اول کاشت مو به روش HRT ساخت فولیکولهایی مصنوعی است که حداکثر شباهت را به موهای طبیعی را دارا باشد . این کار با استفاده ازپلیمری به نام گرافت گرافت ترانس  درمال انجام میشود. گرافتهای مصنوعی بعد از تولید شدن با گرافتهای طبیعی تطبیق داده میشوند تا شباهت موها از نظر ضخامت رنگ و حالت تایید شود این کار توسط دستگاه های دیجیتال انجام میشود. بعد از تایید موها پس از پاکسازی ناحیه ای که قرار است کاشت مو صورت بگیرد گرافت های مصنوعی توسط پزشک در محل مورد نظر چسابنده میشوند. کاشت مو به روش hrt طی یک مرحله انجام میشود و دارای نقاهت و محدودیت خاصی نیست.

 

مزایای کاشت مو به روش HRT

 

در این روش از کاشت مو از مواد بی حس کننده استفاده نمیشود و با سرعت زیاد و تنها در یک جلسه انجام میشود . گرافت های جدید قابلیت حالت پذیری و رنگ پذیری دارند و در صورتی  راضی نبودن از نتیج میتوان موها را بدون هیچ آسیبی به سر از محل کاشت شده جدا کرد . این روش برای افرادی که ناحیه ی اهدا کننده ندارند  و دارای بیماری زمینه ای هستند  و نمی توانند کاشت موی طبیعی انجام دهند بسیار مناسب است و دوران مراقبت و نقاهت ندارد . از دیگر مزیت های این روش این است که میتوان میزان حجم و تراکم موها را به میزان دلخواه زیاد کرد.

 

معایب کاشت مو به روش HRT

 

از معایب این روش میتوان به احتمال خارش حساسیت و قرمزی و همچنین به احتمال به جود اومدن قارچ به دلیل چربی سر اشاره کرد . از دیگر بدی های این روش موقتی بودن و ریزش موهاست و بعد از مدتی به ترمیم نیاز دارد . به دلیل مصنوعی بودن گرافت ها و عدم امکان رشد در آنها ممکن است با رشد موها ناهماهنگی و به هم ریختگی در موها ایجاد شود . این روش نسبت به سایر روشها گرانتر است.

 

هزینه ی کاشت مو به روش HRT

 

هزینه ی عمل کاشت مو به عوامل متفاوتی چون کلینیک کاشت موی انتخاب شده توسط فرد متقاضی تجربه ی پرسنل و پزشک ، قسمت مورد نظر برای انجام کاشت مو و تعداد گرافت های استفاده شده بستگی دارد.

 

عمل کاشت مو راه حل مناسبی برای بازیابی زیبایی و هم موهای از دست رفته میباشد . قبل از اقدام به عمل کاشت مو انجام آزمایشاتی ضرروری میباشد این آزمایشها وضعیت سلامت فرد را مورد برسی قرار میدهد و شرایط جسمی بیمار را ارزیابی میکند ؛ در اختیار پزشک قرار دادن سوابق پزشکی و شرایط جسمی بیمار کمک میکند تا عمل کاشت مو دقیق تر و موفق تری انجام شود .

 

آزمایش های قبل کاشتن مو

 

در حالت کلی انجام آزمایشات قبل از کاشت مو به منظور به دست آوردن اطلاعات کامل از وضعیت جسمانی  بیمار است تا خطر های احتمالی در هنگام انجام جراحی را پیش بینی نماید تا اگر فرد دچار مشکلی مثل افت قند یا فشار خون شود تیم جراحی راه حل و امادگی لازم را دارا باشند همچنین اطلاع از وضعیت بیمار باعث میشود که تیم جراحی از ایمنی خود اطمینان حاصل کنند. به طور مثال فردی که مبتلا به بیماری ایدز میباشد در صورت عدم اطلاع جراح و تیم پزشکی میتواند باعث انتقال این ویروس به کادر جراحی شود . از دیگر دلایل انجام آزمایشات قبل از کاشت مو این است که بدانیم دلیل ریزش موها چیست .

 

لیست آزمایشات لازم قبل از کاشت مو

 

 • آزمایش غربالگری ادرار این ازمایش بیمارهای کبد و عفونت های ادراری را مورد برسی قرار میدهد .
 • انجام ازمایش هپاتیت نوع C و B و تست ویروس HIV از ضروریات قبل از کاشت مو است . ویروس های هپاتیت ویروس هایی هستند که کبد را مورد حمله قرار میدهند و عامل بیماری های خطرناک عفونی میباشند . اچ آی وی ویروسی است که سیستم ایمنی بدن را مورد حمله قرار میدهد و آن را سرکوب میکند و توان مقابله با بیماری ها را در بدن رفته رفته کاهش میدهد . این دو بیماری به وسیله ی ابزار جراخی قابل انتقال هستند و انجام عمل کاشت مو به افراد مبتلا به این ویروس ها پیشنهاد نمیشود.
 • انجام آزمایشت مربوط به قند خون و فشار خون از دیگر الزامات قبل از کاشت مو است. آزمایش مربوط به قند خون میزان قند خون فرد را برسی می کند و از وجود و یا عدم وجود دیابت اطلاعاتی در اختیار پزشک قرار میدهد . از آنجایی که زخم افراد مبتلا به دیابت دیر ترمیم میشود باید گرافت ها از جایی برداشت شود که کوچکترین زخم و جراحت ها را به جای بگذارد . آزمایش فشار خون زیاد یا پایین بودن فشار خون فرد متقاضی را مشخص میکند و باید در روز عمل و همچنین قبل از عمل هم انجام بشود .در صورت نرمال نبودن فشار خون باید تا بازگشت به حالت نرمال صبر کرد بعد جراحی را آغاز یا ادامه داد. اشخاصی که دچار این مشکل هستند میتوانند با استفاده از داروهای کنتررل فشار خون کاشت مو انجام بدهند .
 • آزمایشات هورمونی و آزمایشات مربوط به تیروئید به جهت مشخص شدن دلیل ریزش مو بایذ انجام بشوند تا با مشخص شدن عامل ریزش مو کاشت مو ی موفق تری انجام شود .
 • در بیمارانی که دچار بیماری های قلبی و فشار خون هستند لازم است قبل از عمل آزمایش های ecg/ekg یا همان تست نوار قلب را انجام بدهند .
 • آزمایش cbc برای اندازه گیری گلبول های قرمز و سفید و همچنین پلاکت های موجود در خون انجام میشود. و به تشخیص مشکل کم خونی و برخی عفونت ها کمک میکند .
 •  برای نتیجه گیری بهتر از آزمایش های خون بهتر است 8 الی 12 ساعت قبل از انجام آزمایش ناشتا باشید.
 • از دیگر تست های قبل از کاشت مو میتوان به بیوپسی و تریسکوپی مو و پوست سر اشاره نمود که به منظور برسی سلامت فولیکول ها و بافت های سر با استفاده از نمونه ی از پوست سر صورت میگیرد اشاره کرد در این آزمایش اختلالات پوستی و آلوپسی مشخص میشوند. همچنین کیفیت و میزان ضخامت موها را اندازه گیری میکند.  

 

انجام آزمایشات فوق به تشخیص بهترین ناحیه برای اهدا ، بانک مو ، همچنین تشخیص بیماری های ناحیه ی پوست سر و تشخیص بهترین روش برای کاشت مو کمک میکند.

 

با توجه به آزمایش های فوق چه افرادی بهتر است کاشت مو انجام ندهند

 • افراد که دچار بیماری های قبلبی و فشار خون بالا هستند .
 • افرادی که بیماری های تیروئیدی و مشکلات هورمونی دارند .
 • اشخاصی که به مشکلات پوستی مثل پیسوریازیس و التهاب در پوست و موارد مشابه دچار هستند .
 • همچنین کسانی که به سرطان و بیماری های خونی و عفونت های شدید و دیابت ، همچنین نارسایی کلیوی و کبدی مبتلا هستند .

کاندیداهای مناسبی برای کاشت مو نیستند.

 

از سوالاتی که برای افرادی که قصد انجام کاشت مو دارند مطرح است این است که آیا امکان ترمیم و رشد بانک مو جود دارد ؟ در هنگام عمل کاشت مو گرافت های مو برای کاشت از قسمتی از سر یا سایر نقاط بدن برذاشت میشوند و به قسمتی که قصد کاشت مو در آن ناحیه را دارند پیوند میزنند. بانک مو معمولا پشت سر افراد و حد فاصل میان دو گوش است که به دلیل وجود هورمون های موجود در آن قسمت به راحتی نمیریزند و مقاومند .

 

ترمیم بانک مو

 

در جواب این که آیا امکان ترمیم و رشد مجدد موهای برداشت شده از بانک مو وجود دارد ؟

 

باید گفت خیر امکان پذیر نیست چرا که فولیکولها از ریشه از پوست جدا میشوند و امکان تکثیر مجدد وجود ندارد.

 

آیا روش کاشت موی انتخاب شده به امکان رشد مجدد بانک مو ارتباطی دارد ؟

 

تمامی روش های کاشت مو از یک الگو پیروی میکنند هریک از این روشها بسته به میزان موهای کاشت و برداشت شده آسیب های متفاوتی به بانک مو وارد میکنند . همچنین برداشت بیش از حد از بانک مو ناحیه ی بانک مو را خالی میکند و ظاهر موها را بدتر میکند و ممکن است نتیجه ی منفی دهد . هنگام برداشت مو از بانک مو توجه کنید که این کار با دقت انجام شود باعث اسیب به بانک مو نشود تا درصورت نیاز به ترمیم کاشت مو دچار مشکل عدم وجود بانک مو نشوید .

 

آیا ترمیم بانک مو در کاشت مو به روش fit ممکن است ؟

 

کاشت مو به روش fit با استفاده از پانچ های مخصوص صورت میگیرد در این روش  فولیکول مو با استفاده از پانچ برداشت میشود و سپس در محل گیرنده کاشت میشود . روشهای میکرو گرافت و sut از الگوی رفتاری این روش کاشت مو پیروی میکنند و چون در تمامی این روش ها مو به همراه گرافت از پوست سر جدا میشود درنتیجه امکان رشد و ترمیم بانک مو وجود ندارد.

 

آیا ترمیم بانک مو در کاشت مو به روش fut امکان پذیر است ؟

 

کاشت مو به روش fut قدیمی ترین روش کاشت مو است. طی این روش فولیکولها به صورت نواری از سر جدا شده و نوار جدا سازی میشوند سپس ذر قسمت گیرنده پیوند زده میشوند . در این روش نیز امکان رشد و ترمیم مجدد موها در قسمت بانک مو موجود است و ترمیم بافت پوست سر نیز در این روش به دلیل بخیه و جراحت نسبت به دیگر روش های کاشت مو طولانی تر است .

 

آیا بانک مو بعد از کاشت مو به روش bht رشد میکند ؟

 

در این روش از موهای بدن و ریش به عنوان بانک مو استفاده میشود و رشد و عدم رشد آنها به جز مواردی که از ریش ها برداشت مو انجام میشود تاثیر چندانی ندارد و در این روش هم مانند سایر روشها امکان رشد مجدد بانک مو وجود ندارد.

 

چقد زمان میبرد که زخم های ناشی از کاشت مو ترمیم شوند ؟

 

چند هفته الی یک ماه بسته به نوع روش کاشت موی انحام شده و بدن فرد زمان میبرد تا زخم ناشی از کاشت مو ترمیم شود . در صورتی که قصد انجام کاشت موی مجدد دارید باید یک سال از جراحی شما گذشته باشد .

 

کاشت مو به روش artas با استفاده از رباط هوشمند انجام میشود . در مواقعی که هیچ یک از راه های درمان ریزش مو روی فرد باز خورد ایده آلی ایجاد نکند عمل کاشت مو برای فرد مناسب است.

 

کاشت مو با روبات ARTAS

 

کاشت مو با استفاده از ربات artas چگونه انجام میشود ؟

 

ابتدا توسط پزشک باید تایید شود که روش ARTAS برای فرد متقاضی مناسب است و در مراحل بعدی ابتدا باید موها تراشیده شوند درصورتی که اندازه ی آنها بیشتر از یک میلیمتر نباشد این مرحله توسط ابزار هوشمند و با دقت بسیلر بالا انجام میشود .پس از تراشیدن مو نوبت به برداشت فولیکول ها از پوست سر میرسد این مرحله از حساسیت بالایی برخودار است و باید با ظرافت و مراقبت بالایی انجام شود تا به گرافت ها آسیبی نرسد این کار توسط ربات انجام میشود که دقت و توانایی تجزیه تحلیل بالایی دارد همچنین در این رباط سیستم بینایی استریسکوپی وجود دار که کمک میکند رباط فولیکول های قوی تر را شناسایی کند و همچنین از آسیب به بانک مو نیز جلوگیری میکند.مرحله ی بعد مرحله ی کاشت و پیوند مواست که این کار نیز به وسیله ربات انجام میشود به این صورت که ربات مناسب ترین قسمت برای کاشت فولیکول ها را انتخاب میکند سپس فولیکول را در محل انتخاب شده میکارد این روش فقط برای نقاط قبل از خط رویش مو مناسب است و پیوند مو در خط مو بدون دخالت ربات به وسیله پزشک انجام میشود.

 

کاشت مو با رباط artas برای چه کسانی مناسب است ؟

 

این روش برای افرادی گه بانک موی قوی در پشت سر دارند مناسب است وبرای افرادی که بانک مو ندارند کاربرد ندارد . افرادی موهای مشکی دارند و موهای آنها سفید و رنگ نشده برای کاشت مو به این روش مناسب هستند و افراد با موهای سفید و رنگ شده برای استفاده از این روش کاشت مو مناسب نیستند.

 

مزایای کاشت مو به روش ARTAS

 

در این روش جای زخم و اسکار در بانک مو باقی نمی ماند و نقاهت کوتاهی دارد . احتمال آسیب به فولیکول ها در حین برداشت مو بسیار پایین است چون این کار توسط رباط با دقتی به مراتب بالا تر از دقت انسان انجام میشود. همچنین زمان کاشت مو در این روش کمتر و عمل با سرعت بالاتری انجام میشود. حین عمل اصلا دردی احساس نمیشود یا درد خیلی کمی حس میشود و چون با جراحت همراه نیست بدون خونریزی و احتمال عفونت است عمل با استفاده از رباط هوشمند و دقت و ظرافت بالا انجام میشود و نتیجه ی خوب و طبیعی به متقاضی میدهد .

 

معایب کاشت مو با روش ARTAS

 

از معایب این روش میتوان به هزینه ی بالاتر نسبت به روش های سنتی اشاره کرد . این روش برای افرادی که بانک موی پشت سر قوی دارند مناسب است و برای افرادی که قصد کاشت مو با استفاده ازگرافت های سایر نقاط بدن دارند مناسب نیست . این روش کاشت مو فقط برای افرادی قابل انجام است که موهای مشکی و لخت دارند و مناسب افراد با موهای رنکی و سفید نیست .

 

هزینه ی کاشت مو با استفاده از رباط ARTAS

 

هزینه ی این عمل به کلینیک منتخب متقاضی و تجربه ی کادر پزشکی و همچنین تعداد گرافت های کاشته شده بستگی دارد هرچقدر تعداد گرافت های کاشته شده بیشتر باشد هزینه نیز بیشتر خواهد بود.

 

کاشت مو یک عمل زیبایی به  شمار میرود بیمه ها این عمل را تحت پوشش قرار نمیدهند . یکی از مسائلی که ذهن افراد متقاضی عمل کاشت مو را درگیر کرده است هزینه این عمل است و سوال این است که آیا بیمه هزینه کاشت مو را تحت پوشش قرار میدهد ؟

 

بیمه کاشت مو

 

پاسخ این است درکشور ما هیچ یک از بیمه ها خدمات زیبایی را تحت پوشش ندارند حتی بیمه تکمیلی نیز هزینه های این عمل را مگر در موارد خیلی خاص که هدف از عمل فقط زیبایی نباشد و تا حدودی جنبه درمانی را دارا باشد هزینه این عمل را متقبل نمیشود . در بین تمامی بیمه ها مثل سلامت تکمیلی نیروهای مصلح  تامین اجتماعی و... افرادی که دارای بیمه ایران هستند این بیمه در صوردت عدم موفقیت عمل کاشت مو ضمانت میکند که 50 درصد هزینه ی انجام شده برای عمل را به فرد دارای بیمه برگرداند. به همان گونه که بیمه هزینه ی تزریق ژل و بوتاکس را متقبل نمیشود این موضوع شامل کاشت مو هم میشود.اگر هزینه ی این عمل برای شما خیلی اهمیت دارد میتوانید یک کلینیک مناسب انتخاب کنید که هزینه های این عمل درآنجا مناسب با بودچه ی شما باشد .

 

کاشت موی ارزان چه خطراتی در پی دارد

 

کاشت مو یک عمل حساس است و باید با ظرافت و دقت انجام بشود تا نتیجه ی ایده آلی از عمل به متقاضی بدهد و در مراکزی که این عمل با هزینه ی پایین انجام می شود معمولا این عمل توسط پزشک انجام نمیشود واین عمل به وسیله افرادی انجام میشود که تخصص و تجربه ی کافی برای یک عمل موفق را ندارند و حتی ممکن است سلامتی شما را به خطر بی اندازد . قبل از اقدام برای کاشت مو دقت داشته باشید که گول تبلیغات برخی مراکز کاشت مو را نخورید .

 

هزینه ی کاشت مو به چه عواملی بستگی دارد

 

هزینه ی کاشت مو به چندین مساله بستگی دارد اولین مساله شرایط بدنی خود فرد است و این که چه تعداد گرافت برای کاشت نیاز دارد هرچقد ناحیه ی تاس یا کم مو بزرگتر باشد هم گرافت های بیشتری نیاز است هم هزینه ی بیشتری میبرد .

دومین عامل موثر در هزینه ی عمل کاشت مو کلینیک کاشت مویی است که متقاضیی برای انجام عمل انتخاب میکند موقعیت مکانی کلینیک و شهر و همچنین پزشکان و کادر پزشکی کلینیک در میزان هزینه ی پرداختی برای جراحی تاثیر گدارند.

سومین عامل موثر در هزینه ی عمل کاشت مو روش به کار گرفته برای این عمل است . روشهای کاشت مو متناسب با شرایط بیمار انتخاب و اجرا میشوند و هر یک از این روشها هزینه های متفاوتی دارند . کاشت مو با روشهای قدیمی ارزان تر از کاشت مو با روشهای جدید میباشد.

 

از سوالات متداول مراجعه کنندگان به کلینیک این است که آیا کاشت مو برای آقایان با کاشت مو برای خانم ها تفاوتی دارد ؟ برای پاسخ به این پرسش باید اول به دلایل ریزش مو در زنان و مردان بپردازیم و سپس فرق های نوع کاشت را به اشاره کرد .

 

کاشت مو زنان و مردان چه فرقی دارد

 

دلایل ریزش مو آقایان

 

از مهمترین دلایل ریزش مو پسران می توان به ژنتیک ، بیماری های خاص ، استفاده از برخی داروها ، شامپوهای غیراستاندارد و اختلال در هورمون اشاره کرد .

 

دلایل ریزش مو بانوان

 

از مهمترین عوامل ریزش مو در خانم ها به زایمان ، کم خونی ، موخوره ، کمبود آهن و روی ، شامپوهای غیراستاندارد ، اختلال در هورمونها ، ژنتیک و ارث ، استفاده از مواد شیمیایی  ... اشاره نمود .

 

فرق کاشت مو در خانم ها با مردان

 

تفاوت الگوی ریزش موها - الگوی ریزش موی آقایان با زنان کمی فرق دارد . برای مثال در مردان بخش جلوی سر کم پشت یا کاملا طاس می شود ولی بخش پشت و کناره ها یا به اصظلاح بانک مو کاملا پر یا نبستا پر می ماند . ولی در خانم ها ریزش مو امکان دارد بصورت سراسری باشد یعنی هم در وسط سر و هم در بخش پشت و کناره ها ! این مهمترین فرقی است که باید در زمان کاشت مو آنرا لحاظ کرد .

 

کاشت موی بلند - از تفاوت ها دیگر می توان به کاشت موی بلند در زنان اشاره کرد برای مثال شما نیاز ندارید کل سر را بتراشید و منتظر باشید تا موها دوباره رشد کنند .

 

مدت کاشت مو - زمان عمل کاشت مو برای مردان باتوجه به وسعت طاسی ، بیشتر از زنان است ؛ چون باید گرافت های بیشتری برای آقایان کاشته شود .

 

هزینه بیشتر برای مردان - هزینه کاشت مو برای مردان معمولا بیشتر از زنان است چون هم مدت زمان بیشتر و هم معمولا حجم طاسی گسترده تر است .

 

بانک مو محدود برای خانم ها - در کاشت موی زنان نمی توان از موی ریش ، یا موی بدن استفاده کرد اما برای آقایان محدودیتی وجود ندارد .

 

مهمترین سوال زیباجویانی که قصد کاشت مو دارند این است که هزینه کاشت مو در 1402 چقدر است ؟ همین سوال شاید نگرانی و دلیلی برای به تاخیر انداختن عمل کاشت موی شما هم بوده باشد . علاوه بر این شاید شما به موارد زیر هم فکر کرده باشید .

 • کاشت مو در ترکیه ارزان است یا ایران ؟
 • کاشت مو شیراز بکنیم ارزون تره یا تهران ؟
 • ارزانترین هزینه کاشت چقدره ؟

تا انتها این مطلب همراه ما در وبلاگ کلینیک نوین تهران باشید تا پاسخ سوال هایتان را بگیرید .

 

هزینه کاشت مو در سال 1402

 

موارد تاثیر گذار بر هزینه کاشت مو

 

برای تعیین هزینه کاشت مو هر زیباجو باید یکسری نکات را در نظر بگیریم . از مهمترین عوامل اثر گذار بر قیمت کاشت مو باید به دلایل زیر اشاره کنیم :

 • کلینیکی که در آن کاشت خواهید کرد - قظعا اگر شما به مرکزی غیربهداشتی و تازه کار مراجعه کنید هزینه پرداختی پایین تری خواهید داشت . اما به همان میزان امکان موفقیت آمیز بودن عمل کمتر خواهد شد ؛ همچنین در شرایط ابتلا به عوارض بعد از جراحی بیشتری نیز خواهید بود .
 • وسعت طاسی زیباجو - گاهی اوقات فرد فقط دچار ریزش موی جلو سر شده و گرافت های کمتری باید برای آن برداشت و کاشت شود . اما اگر طاسی سر شما تا ناحیه فرق ادامه داشته باشد ناگزیر هستید تعداد گرافت بیشتری برای پوشش ناحیه خالی بکارید و همین به طولانی تر شدن زمان کاشت منجر می شود .
 • روش انتخابی برای کاشت مو - روز به روز روش های کاشت مو پیشرفت بیشتری می کند و همراه یا آن هزینه های این عمل نیز رشد کرده است . روش های جدیدتر نتیجه مطلبوب تری نیز به همراه دارد اما نیاز به تخصص بالای پزشک یا تکنسین دارد . پس روش های جدید کاست مو هزینه آنرا افزایش خواهد داد .

 

لیست قیمت کاشت مو در سال 1402

هزینه هایی که در این بخش به آن اشاره می کنیم بصورت تقریبی است و امکان کمتر یا بیشتر شدن آن بر حسب شرایط زیباجو ، شهر و کلینیک وجود دارد .

 • هزینه کاشت مو به روش FUT - این روش کاشت با هزینه حدود 6 تا 12 میلیون انجام می شود .
 • هزینه کاشت مو به روش FIT - روش فیت با مبلغ 8 تا 15 میلیون قابل اجراست .
 • هزینه کاشت مو به روش SUT - کاشت مو در این متد 12 تا 18 میلیون تومان برای شما هزینه دارد .
 • هزینه کاشت مو به روش میکروفیت - بهترین شیوه کاشت مو در ایران هزینه 17 تا 25 میلیونی را برایتان خواهد داشت .
 • کاشت مو به روش BHT - برای این روش ناچار هستید به ترکیه سفر کنید و تقریبا 50 تا 60 میلیون هزینه باید کنید .
 • کاشت مو با روش روبات ARTAS - این روش صرفا در آمریکا و برخی کشورهای اروپایی انجام می شود و حدود 350 تا 600 میلیون با هزینه های جانبی برایتان تمام می شود .

 

از پرسش های متداول مراجعین به کلینیک نوین تهران درباره کاشتن مو این است که آیا کاشت مو درد دارد ؟ و آیا درد ناشی از کاشت مو قابل تحمل است ؟ برای اینکه به این سوالات پاسخ دهیم نمی توان فقط از کلمه بله یا خیر استفاده کرد و نیاز به توضیح مواردی زمینه ای میباشد . بهتر هست تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید که بتوانید به جواب کامل سوالات فوق برسید .

 

آیا کاشت مو درد دارد

 

بطور کلی درد یعنی یک تجربه حسی ناخوشایند مرتبط با آسیب دیدیگی در بافت ها یا اندام ها است . حال هر فردی یک آستانه تحملی دارد که بسته آن می تواند درد کم یا زیادی را تحمل کند .

 

درد کاشت مو در حین عمل

 

پیوند مو در اصل نوعی جراحی است اما کم تهاجمی که در طی فرآیند آن باید از بی حسی موضعی استفاده کرد ؛ اکثر افراد بعد از تزریق ماده بی حسی دیگر چیزی را حس نمی کنند . پس تا اینجا تنها درد کاشت ناشی از تزریق ماده بی حسی است .

حال برخی افراد که آستانه درد کمتری دارند شاید بعد تزریق هم کمی درد احساس کنند که باید به پزشک اطلاع دهند تا در صورت امکان ماده بی حسی بیشتری را تزریق کند .

 

درد بعد از کاشت مو

 

بعد از اینکه فرآیند کاشت تمام می شود دیگر خبری از همان اندک درد هم نیست و صرفا شاید فرد بخاطر فرآیندی که شاهد آن بود صرفا حس کند که دردی دارد . مواردی مثل سوزش یا خارش جزو شایع ترین چیزهایی که زیباجویان گزارش داده اند .

 

دلایل درد کاشت مو

 

از مهمترین دلایلی که باعث ایجاد درد و میزان درد در زمان کاشت مو وجود دارد می توان به نکات زیر اشاره کرد :

 • روش کاشت مو : هر کدام از روش های کاشت بسته به نوع اجرا درد خاص خود را دارد و هیچ یک بدون درد نیست . اما روش های جدید کمترین درد را دارند .
 • میزان طاسی : هر قدر وسعت طاسی سر بیشتر باشد قطعا میزان برداشت و کاشت گرافت ها نیز بیشتر می شود ؛ در نتیجه زمان عمل طولانی تر و کمی شاید احساس درد بیشتر باشد .
 • ماده بی حسی : نوع و حجم بی حسی استفاده شده بر میزان دردی که شما حس می کنید اثر گذارد است .
 • تحمل درد : افرادی که اصطلاحا آستانه درد پایین تری دارند قطعا درد بیشتر برایشان محسوس خواهد بود .

 

چطور درد کمتری حس کنیم ؟

 

با رعایت برخی نکات درد را کمتر متوجه میشوید مثل :

 • استفاده از آرام بخش : مصرف مسکن تجویزی از سوی پزشک بعد از کاشت مو باعث می شود درد کمتری حس کنید .
 • مراقبت های بعد از کاشت : اگر بعد از کاشت مو مراقبت های لازم را انجام دهید و نکاتی که پزشک می گوید را رعایت کنید قطعا دوران نقاهت کوتاه تر و آرام تری خواهید داشت .
 • استراحت کافی : بهتر است پس از کاشت مو به اندازه کافی استراحت کنید و از فعالیت زیاد یا ورزش های سنگین بپرهیزید .

 

در مدت زمان عمل کاشت مو عواملی مثل روشی که برا کاشت مو انتخاب میشود همچنین تعداد گرافت های لازم برای انجام این عمل و موارد دیگری موثر هستند  و به صورت میانگین عمل کاشت مو چهار تا هشت ساعت طول میکشد . در ادمه عوامل تاثثیر گذار در مدت زمان عمل کاشت مو را برسی میکنیم .

 

زمان لازم برای کاشت مو

 

مدت زمان عمل کاشت مو در انواع روش های کاشت مو

 

کاشت مو به روش fut - در کاشت مو به روش futگرافت های مو به صورت نواری برداشته میشود و توسط ابزار پیشرفته به گرافت تبدیل میشود و در ناحیه ی مد نظر برش ایجاد و کاشته میشود.کاشت مو با این روش زمان کمتری نسبت به دیگر روشها میبرد .

 

کاشت مو به روش sut - یک روش نسبتا جدید برای کاشت مو است و بیشتر مراحل کاشت مو به وسیله ی دستگاه انجام میشود و پزشک نظارت میکند در این روش کاشت و برداشت مو توسط روش پانچ لیزری انجام میشود به این صورت که فولیکول های مو توسط پانچ لیزری از بانک مو برداشت میشوند و برای جلو گیری از آسیب به فولیکولها فریز و سپس در قسمت گیرنده کاشت میشوند کاشت مو با روش sut حدود 4 تا 8 ساعت زمان میبرد.

 

کاشت مو به روش fit - قدیمی ترین روش کاشت مو همچنین طولانی و زمان بر ترین روش برای کاشت مو طی کاشت مو با روش fit فولیکولها توسط پانچ به صورت تک یا گروهی برداشت میشوند و ذر قسمت گیرنده کاشت میشوند هر جلسه عمل کاشت مو با این روش 8 تا 12 ساعت زمان میبرد .

 

میزان طاسی و زمان کاشت مو

 

اگر شما بخواهید فقط جلو سر را کاشت کنید نهایت زمانی که لازم دارید 4 ساعت است ؛ ولی اگر کل سر را بخواهید کاشت کنید شاید این زمان بسته به کلینیک یک یا دو روز شود .

 

در سنوات اخیر کاشت مو  یکی از پر رواج ترین عمل های زیبایی به شمار میرود وبا نتایج دائمی همراه است . کاشت مو یک عمل زیبایی است و احتمال ناموفق بودن این جراحی نیز وجود دارد. کاشت موی ناموفق کاشت نویی است که نتیجه ی نسبتا ایده ایده آلی به فرد متقاضی ندهد. و فرد از عمل خود ناراضی باشد لازمه ی داشتن یک عمل موفق بایید عواملی که باعث شکست آن میشود را شناخت . در ادامه عوامل موثر بر ناموفق بودن کاشت مو را برسی میکنیم .

 

نشانه های عدم موفقیت کاشت

 

عوامل ناموفق بودن کاشت

 

انتخاب پزشک بی تجربه و کلینیک کاشت موی نامعتبر از عوامل مهم عدم موفقیت کاشت مو هستند بعضی از کلینیک های کاشت مو صرفا برای درآمد بیشتر بدون داشتن تجهیزات و صلاحیت کافی و کادر متخصص اقدام به انجام عمل کاشت مو میکنند؛ مراجعه به چنین مراکزی برای انجام عمل کاشت مو احتمال ناموفق بودن کاشت مو همچنین عفونت و دیگر عوارض زیاد است . لذا برای داشتن یک کاشت موی موفق در انتخاب پزشک و کلینیک کاشت مو قبل از اقدام به کاشت مو تحقیق کنید وهمچنین میتوانید از تجربه ی دیگر بیماران استفاده کنید.

 

قبل از انجام عمل کاشت مو از مناسب بودن عمل کاشت مو برای خود اطمینان حاصل کنید افرادی که دارای شرایط جسمی نرمالی نیستند و به بیماری های مثل دیابت انعقاد خون فشار خون سرطان و اختلالات روانی هستند و به مخدر اعتیاد دارند و به بیماری های پوستی مثل آلوپسی دچار هستند  کاندیدای مناسبی برای این عمل نیستند . کاندیدای مناسب برای کاشت مو در موفقیت عمل کاشت مو موثر است و گر کاندید ای مناسبی برای کاشت مو نباشید احتمال کاشت موی ناموفق زیاد است.

 

مراقبت نادرست و اشتباه از موهای کاشته شده از عواملی است که باعث میشود کاشت موی موفقی صورت نگیرد . انجام درست مراقبت های بعد از کاشت مو خصوصا در دو هفته ی اول برای کسب اطلاعات بیشتر از مراقبت های کاشت مو میتوان از پزشک اطلاعات بیشتری به دست آورد .

 

نشانه شایع کاشت ناموفق

 

کاشت ناموفق

 

از علائم کاشت موی ناموفق ظاهر غیر طبیعی موها جای زخم و اسکار ، خالی شدن قسمت بانک مو و ... میباشد . انتظارات نا به جا نیز از عواملی است که باعث میشود نتیجه ی مد نظر را از عمل کاشت مو نداشته باشیم نتیجه ی نهایی بعد از عمل کاشت مو بعد یکسال نمایان میشود و نباید انتظار داشت که بعد از چند هفته به نتیجه ی ایده آل برسیم و یا پس از ریزش موها نا امید شویم .

 

امروزه عوامل زیادی باعث ریزش مو هم در مردان و هم در زنان شده است و عوامل مختلفی مثل ژنتیک ، استفاده از بعضی دارو ها و همچنین مشکلات هورمونی و استرس و رزیم غذایی نا درست از عواملی هستند که باعث ریزش مو میشوند . برای درمان کم پشتی مو و طاسی مو بهترین و پر طرفدار ترین روش کاشت مو است .

جراحی کاشت مو یک روش درمان برای قسمت هایی از سر میباشد که ریزش مو در آن قسمت شدید بوده و یا دچار طاسی شده و با چندین روش مختلف انجام میشود.

 

نتیجه کاشت مو

 

در پاسخ به این سوال که آیا نتایج کاشت مو دائمی است ؟ باید گفت نتایج کاشت مو برای بسیاری از افراد دائمیست اما از آنجایی که الگوی ریزش مو در همه یکسان نیست و همچنین بسته به نوع روش انتخابی برای کاشت مو و همچنین پزشکی که برای جراحی انتخاب میشود نتایج در افراد مختلف متفاوت است و در صورت داشتن یک عمل کاشت موی موفق و انجام صحیح مراقبت های بعد از کاشت مو 20 سال ماندگاری دارد و در برخی افراد تا همیشه ماندگار است وکاشت مو یک روش درمان مادام العمر میباشد .

 

چه عواملی در ماندگاری کاشت مو موثرند

 

اولین قدم برای داشتن یک کاشت موی موفق این است که مطمعن شوید که کاندیدای مناسبی برای این عمل هستید افرادی که دارای برخی بیماری های زمینه ای  و بیماری های خاص هستند برای کاشت مو کاندیدای مناسبی نیستند .

انتخاب درست کلینیک کاشت مو ، پزشک و همچنین روش مناسب برای کاشت مو برای انجام عمل ، از مهم ترین عواملی است که در ماندگاری کاشت مو موثرند پزشک و تکنسین کار بلد یک عمل کاشت موی موفق را به مراجعه کننده ارائه میدهند .

بعد از انجام عمل کاشت مو باید مراقبت های بعد از آن را به صورت صحیخ اجرا کنید

در مقابل نور مستقیم خورشید و باد مستقیم تا چند هفته قرار نگیرید.

از رفتن به سونا و جکوزی و حمام های بیشتر از ده دقیقه خود داری کنید.

از مصرف سیگار و قلیان و الکل و دخانیات تا دو هفته بپر هیزید.

رژیم غذایی کامل داشته باشید و دارو های تجوبز شده را به موقع استفاده کنید.

در چند روز اول برای شست و شوی زخم ها ازتماس مستقیم دست ها به سر و فشار اوردن به زخم ها بپرهیزید چرا که امکان دارد فولیکول ها از سر جدا شوند .

 

دلیل ریزش موها پس از کاشت مو چیست

 

حدودا یک تا چند هفته بعد از کاشت مو موها شروع به ریختن میکنند و این ریزش یک روند طبیعی است و بعد از چند ماه موهای ریخته شده شروع به رویش میکنند و نگران کننده نیست . اگر عمل کاشت مو موفقی انجام شود و مراقبت های بعد از کاشت مو به طور صحیح باشد شاهد ریزش موها به صورت دائمی نخواهیم بود .

 

امروزه دغدغه ی بسیاری از افراد جامعه داشتن موهای پر پشت است و این موضوع به روی زیبایی ظاهری فرد تاثیر زیادی دارد ، متاسفانه افراد زیادی امروزه دچار مشکل ریزش مو هستند و بهترین و موثر ترین راه حل برای رفع طاسی و کم پشتی مو انجام عمل کاشت مو است. ولی خب امکان انجام عمل کاشت مو برای همه ی افراد وجود ندارد مثلا افرادی که دچار بیماری های خاص هستند و بانک مو ندارند و ... .

در ادامه دیگر روشهایی که میتوانند جایگزین کاشت مو باشند را با هم برسی میکنیم در نظر داشته باشید که هیچکدام از روشهای جایگزین ماندگاری و تاثییر کاشت مو را ندارند .

 

لیزرتراپی مو

 

لیزر تراپی مو

 

لیزر تراپی یک روش درمانی برای جلوگیری از ریزش مو است تابیدن پرتو های لیزر به روی پوست سر باعث تحریک فولیکول ها و رشد مجدد موها میشود همچنین گردش خون را افزایش میدهد وفولیکول های مویی که در مرحله ی استراحت  هستند با افزایش گردش خون وارد مرحله ی رشد میشوند . پس از پایان دوره ی لیزر تراپی ریزش موها قط میشود و رویش مجئئ موها در قسمت هایی که ریزش زیاد رخ داده شروع میشود در اصل لیزر تراپی باعث به هم زدن چرخه ی استراحت موهاست به صورتی که وارد فاز رشد شوند.

 

پروتز مو

 

یکی از راه حل های جایگزین کاشت مو برای افرادی که امکان کاشت مو برای آنها وجود ندارند .این روش یک روش نوین است که با استفاده از موهای مصنوعی و پروتز ها با جنس نانو انجام میشود در این روش موها به چای کاشت در پوست سر در پروتز های بسیار ظریفی کاشته و و با استفاده از چسب روی پوست سر نصب میشود . نتیجه ی پروتز مو بسیار طبیعی است واین روش  یک درمان موقت است و هرچند وقت یک بار نیاز به ترمیم دارد .

 

مزوتراپی مو

 

مزوتراپی یکی از راه های جلوگیری و درمان ریزش مو است طی اسن روش بسته به نیاز بدن بیمار ممحلولی دارای مواد معدنی .آمینو اسید ها و ویتامین ها و .. به قسمت کم عمق پوست سر برای تحریک پوست به رشد مجدد موها تزریق میشود.

 

پی آر پی

 

یکی از روشهای کاربردی برای درمان ریزش مو پی ار پی است با استفاده از این روش تا حد زیادی مشکل ریزش مو برطرف میشود و با استفاده از پلاسمای غنی شده از پلاکت  موجود در خون خود بیمار صورت میگیرد و پس از جدا سازی پلاسما به پوست سر تزریق میشود.

 

یک عمل کاشت موی موفق به عوامل مختلفی بستگی دارد . از جمله رژیم غذایی و مراقبت های پس از کاشت مو از مواردی هستند که در موفقیت این عمل  تاثییر به سزایی دارند . همچنین استفاده از دارو ها و مکمل های تقویت رشد مو است که در ادامه انها را برسی میکنیم .

 

مکمل های بعد از کاشت مو

 

قرص و مکمل بعد کاشت مو

 

مکمل آهن و روی

 

آهن در رشد و سلامت موها نقش به سزایی دارد و نبودن آن به مقدار کافی در بدن از علل ریزش مو است درنتیجه استفاده از مکمل ها و قرص های حاوی آهن میتواند به قطع شدن ریزش مو و همچنین رشد موها کمک کند. همچنین روی به رشد موها کمک کرده و در کراتین سازی مو نقش موثری دارد آهن و روی به شکل قرص و مکمل موجودند.

 

مکمل کلاژن

 

کلاژن جهت حفظ ضخامت و استحکام موها ضرروری است و ساختر پرتئینی دارد کلاژنمواد مغذی برای رشد فولیکولها را تامین میکند و باعث بهتر شدن رشد موها میشود و حفظ سلامت فولیکول ها میشود کلاژن را نیز میتوان به صورت قرص و مکمل تهیه و استفاده کرد.

 

بیوتین

 

بیوتین یک ویتامین که در سلامت موها و کراتین سازی موثر است وبه رشد مو ها بهبود میبخشد و باستحکام موها را بیشتر میکند . بیوتین را میتوان به صورت قرص و آمپول و همچنین در برخی مواد غذایی مثل آجیل ها تهیه و استفاده کرد.

 

ویتامین های گروه D

 

ویتامین D ویتامینی است که در سالم ماندن موها نقش موثری دارد این ویتامین به صورت محلول در چربیست و کمبود ویتامین D از دلایل ریزش مو است این ویتامین را نیز میتوان به صورت قرص و مکمل تهیه و استفاده نمود.

 

قرص هیرویت

 

بهترین قرص بعد از عمل کاشت مو قرص هیروییت است که حاوی انواع ویتامینها گروه ب و اسید های چرب مفید و زینک ومتونین است که از ریزش موها جلو گیری میکند و باعث افزایش استحکام و ضخامت تار موها میشود.

 

ماینوکسیدل

 

ماینو کسیدیل به صورت موضعی در دسترس است و بتعث رویش مجدد موهای کاشته شده میشود این محصول را میتوان به صورت فوم و محلول تهیه و استفاده کرد.

 

قرص ریجن دایت

 

قرص ریجن دایت یک مکمل کامل است برای رشد موها و جلوگیری از ریزش موها بسیار تاثیر گذار است در این مکمل حاوی فولیک اسید .روی و اسید های آمینه و تمامی مواد لازم برای رشد موها است .

 

فیناستراید

 

فیناستراید از تبدیل هورمون تستسترون به دی هیدروسترون جلو گیری میکند  و این فرایند از ریزش موها جلوگیری میکند.این دارو به صورت محلول و خوراکی موجود است .

 

داروهای بعد از کاشت مو

 

بعد از انجام عمل کاشت مو برای جلوگیری از بروز عفونت و همچنین کاهش درد و کاهش تورم بعد از عمل پزشکان مصرف آنتی بیوتیک را پیشنهاد میدهند که هم به صورت خوراکی موجود هستند و هم بصورت موضعی که آزیترومایسن یک آنتی بیوتیک برای جلو گیری از عفونت میباشد .

بعد از کاشت مو ممکن است فرد دچار اختلال در خواب شود ، به همین دلیل ممکن است پزشک داروی خواب آور تجویزکند تا برنامه خواب بیمار به حالت روتین برگردد ؛ دارو های خواب آوری که تجویز میکنند از گروه دیازپام هستند.

 

شامپوی بعد از کاشت مو

 

در دوران نقاهت کاشت مو به دلیل حساس بودن پوست سر و دلمه ها باید از شامپو های مخصوص استفاده کرد همچنین برای تسریع بهبودی زخم های سر میتوان از سرم های ضد عفونی کننده که پزشک تجویز میکند استفاده کنید .

 

فیلمی از کاشت انجام شده برای زیباجو عزیز بعد از دوازده روز

 

در این فیلم وضعیت سر زیباجو عزیز بعد از دوازده روز از کاشت مو توسط کلینیک نوین تهران را مشاهده می کنید .

 

 

کاشت مو یک روش تاثیر گذار برای بازیابی زیبایی و موهای از دست رفته است . برای هر متقاضی ممکن است سوال باشد که آیا این امکان وجود دارد که موهای کاشته شده بعد از کاشت مو رشد نکند ؟ پاسخ این است که رشد موهای کاشته شده به عوامل مختلفی بستگی دارد مثل سلامتی خود فرد زنتیک بدن فرد و پزشک منتخب برای انجام عمل کاشت مو و تجربه و مهارت او از عوامل موثر در این امر هستند .

 

رشد موهای کاشت شده

 

برای نتیجه گیری بهتر از عمل کاشت مو باید تمامی مراقبت های لازم بعد از عمل را به طور صحیح انجام داد . ریزش اولیه ی موهای کاشته شده طبیعی است و از هفته ی دوم پس از کاشت مو شروع میشود و تا چهار هفته الی چند ماه ادامه پیدا میکند و معمولا بعد از 6تا 12 ماه مجدد رشد میکنند در صورت عدم رویش بعد از ریزش  طی بازه زمانی گفته شده باید نگران شد. در ادمه عوامل موثر در رشد و عدم رشد مو بعد از کاشت مو را برسی میکنیم.

 

چه عواملی باعث میشوند موهای کاشته شده رشد نکنند

 

تغذیه ی نادرست از جمله عوامل موثر برعدم رشد موهای کاشته شده است و تغذیه ی درست و اصولی که تمامی ویتامین ها پرتیین ها و کربوهیدرات و اسید های چرب مفید را در خود داشته باشد به ترمیم و رشد موها کمک شایانی میکند .

 

مراقبت نادرست از موهای کاشته شده باعث ریزش موها عدم رشد آنها میشود مراقبت نادرست به معنی استفاده از شوینده های نامناسب قرار گرفتن مقابل نور خورشید و رفتن به سونا و استخر و استفاده از لوازم حرارتی وهمچنین شست و شوی اشتباه میباشد.

بعضی بیماریها ی جسمی  و بیماری های زمینه ای و بیماری های خود ایمنی و وجود عفونت در بدن همچنین استرس و اضظراب نیز میتوانند از عوامل  ریزش و عدم رویش موها بعد از کاشت باشد .

مصرف دخانیات و سیگار و قلیان نیز از عوامل موثر بر عدم رشد موها است .

 

ریزش و رشد موها بعد از کاشت مو به چه صورت است

 

رشد و ریزش موها دارای یکه چرخه است و این چرخه به ععوامل مختلفی مثل هورمون ها و ژنتیک فرد بستگی دارد.و شامل سه مرحله است

مرحله ی اول چرخه ی رشد موها آناژن است که به آن مرحله ی رشد فعال میگویند . در این مرحله فولیکول های مو ساقه ی موی جدید میسازند و دو تا سه سال زمان میبرد .

 

مرحله ی دوم چرخه ی رشد موها کاتاژن نام دارد که در آن فولیکولها کوچک میشوند و حدودا 2تا 3 هفته زمان میبرد که رشد موها متوقف بشود.

آخرین مرحله ی چرخه رشد موها تلوژن نام دارد و مرحله ی استراحت است طی این مرحله فولیکولها در بازه ی زمانی 2 الی 4 ماه غیر فعالند و در نهایت میریزند و مجددا رویش پیدا میکنند.

 

دقت داشته باشید که الگوی ریزش و رویش مو در بدن افراد مختلف متفاوت است ولی به طور طبیعی باید بعد از 6 ماه تا 12 ماه باید مجددا موها رویش پیدا کنند و در غیر این صورت با مراجعه با پزشک اطلاعات مفید تری به دست می اید .

 

تزریق پی آرپی PRP بعد ازکاشت مو به منظور حفظ فولیکولها انجام میشود . بعد از انجام عمل کاشت مو اغلب فولیکول های جدید بعد از یک مرحله ریزش رشد خود را آغاز میکنند پی آرپی یک راه حل موثر برای رشد فولیکول هایی است که پیوند آنها ضعیف بوده و همچنین در تسریع بهبودی زخم ها موثر است این روش یک راه حل درمانی طبیعی برای افرادی است که دچار ریزش مو هستند یا قصد جوانسازی پوست خود را دارند . با استفاده از پلاسمای غنی شده از پلاکت خون خود فرد انجام میشود و به این دلیل که پی آر پی با استفاده از خون فرد انجام میشود احتمال بروز واکنش آلرژیک وجود ندارد.

 

تاثیر PRP بعد کاشت

 

طبق برسی های صورت گرفته توسط محققین در هنگام کاشت که مو که موها را از بانک مو برداشت میکنند افزودن مواد پی آرپی به مواد نگهدارنده ی فولیکولها طول عمر فولیکولها را افزایش و احتمال آسیب به آنها را کم میکند و همچنین باعث تسریع بهبودی زخم های ناشی از جراحی میشود و رشد فولیکولها را تسریع میبخشد پی آرپی به دلیل پلاکت غنی شده ای که در آن موجود است به روی سلولهای بنیادی فولیکولها تاثیر میگذارد و عامل رشد موجود در پلاکت ها فولیکولهای خفته را بیدار می کنند و آنها را به حالت فعال در می آورد و روند رویش آنها آغاز میشود.

 

 

فواید پی آرپی

 

 

از فواید پی آر پی پس از کاشت مو میتوان به کمک به بقا و زنده ماندن فولیکولها و بیدار کردن فولیکولهای که در خفتگی به سر میبرند وتغییر فازآنها به فاز رشد اشاره کرد . همچنین به بهبودی زخم های ناشی از کاشت کمک شایانی میکند و از ریزش مو پیشگیری میکند و سرعت رشد موها را زیاد میکند پی آرپی خونرسانی به  پوست سر را بیشتر میکند و همچنین عمر موهای کاشته شده را بیشتر میکند.

 

 

پی آرپی چه عوارضی دارد و چه کسانی نباید پی آر پی انجام دهند

 

 

ممکن است بعد از انجام پی آرپی پوست دچارتورم و ملتهب شود.

 

اگر نکات استریل سازی به درستی رعایت نشود میتواند سبب احتمال ایجاد عفونت شود.

 

 

بهترین زمان برای انجام پی آرپی بعد از کاشت مو

 

 

برای بهترین نتیجه گیری بهتر است جلسات پی آر پی را ده روز پس از عمل کاشت مو شروع کنید وتا 5 چلسه ادامه دهید در اولین مرحله بعد از تزریق تا دومین مرحله یک ماه زمان دهید بعد از هر جلسه فاصله ی بین جلسات را دو برابر کنید.

 

 

هزینه ی هر جلسه پی آرپی مو

 

 

هزینه ی پی آرپی به چندین عامل بستگی دارد و در کلینیک های مختلف فرق میکند به تجربه ی کادر پزشکی و همچنین میزان پلاسما ی استخراج شده از خون بستگی دارد و برای افراد مختلف متفاوت است .

 

بالا
موبایل کلینیک نوین تهران
تلفن کلینیک نوین تهران
واتس آپ کلینیک نوین تهران
Your IP is 3.235.182.206